МАКФАКС

Tag "доналд трамп"

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Трамп ветува нови безбедносни мерки по одлуката на жалбениот суд

Трамп ветува нови безбедносни мерки по одлуката на жалбениот суд

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот вети дека веќе следната седмица ќе донесе нови мерки за заштита на националната безбедност, ден откако апелациониот суд одби повторно да ја активира неговата

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Трамп во разговорот со Путин го критикувал договорот за нуклеарното разоружување

Трамп во разговорот со Путин го критикувал договорот за нуклеарното разоружување

Свет

Американскиот претседател Доналд Трамп во својот прв телефонски разговор со рускиот колега по должност Владимир Путин од 28-ми јануари го критикувал и го нарекол лош за САД договорот од 2010

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Апелациониот суд го поддржа суспендирањето на указот на Трамп за забрана за влез во САД, за него тоа е политичка одлука

Апелациониот суд го поддржа суспендирањето на указот на Трамп за забрана за влез во САД, за него тоа е политичка одлука

Свет

Сојузниот апелационен суд на САД во Сан Франциско едногласно го поддржа суспендирањето на извршниот указ на претседателот Доналд Трап за привремена забрана за влегувањето на американска територија на државјани од

Прочитајте го целиот напис
10.02.2017

Трамп ги критикуваше „силно политизираните“ судови во САД

Трамп ги критикуваше „силно политизираните“ судови во САД

Свет

Американските судови се силно исполитизирани, но тие мора да постапуваат исправно, изјава во средата претседателот Доналд Трамп ден откако апелациониот

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Трамп: Ја поддржуваме Турција како стратешки партнер во НАТО

Трамп: Ја поддржуваме Турција како стратешки партнер во НАТО

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп во телефонски разговор му порачал на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган дека САД ја поддржуваат Турција

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Лавров го фали Трамп во врска со украинската криза и смета дека ќе биде поуспешен од Обама

Лавров го фали Трамп во врска со украинската криза и смета дека ќе биде поуспешен од Обама

Свет

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лаворв во вторникот ги пофали ставовите на американскиот претседател Доналд Трамп во врска со

Прочитајте го целиот напис
07.02.2017

Трамп за суспендирањето на неговиот указ: Ако се случи ништо обвинувајте го судијата

Трамп за суспендирањето на неговиот указ: Ако се случи ништо обвинувајте го судијата

Свет

Американскиот претседател Диналд Трамп ја смета за опасна одлуката на судијата од Сиетл за суспендирање на неговиот извршен указа за

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Федералниот судија од Сиетл, привремено го блокираше указот на Трамп за имиграцијата

Федералниот судија од Сиетл, привремено го блокираше указот на Трамп за имиграцијата

Свет

Федералниот судија од Сиетл, ја блокираше во петокот привремено извршниот указ на американскиот претседател Доналд Трамп со којшто привремено се

Прочитајте го целиот напис
04.02.2017

Американски судови разгледуваат тужби против одлуката за имиграцијата на Трамп

Американски судови разгледуваат тужби против одлуката за имиграцијата на Трамп

Свет

Федералниот судија во Бостон изрази во петокот скепса во однос на тврдењето на едно граѓанско здружение дека одлуката на американскиот

Прочитајте го целиот напис
03.02.2017
1 2 3 12

Макфакс е-билтен

Email *