МАКФАКС

Tag "жени"

Арсовска-Томовска: Јазот меѓу можностите и потребите на жените лидери се помал

Арсовска-Томовска: Јазот меѓу можностите и потребите на жените лидери се помал

Македонија

  Министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска учествуваше на вториот ден од „Глобалниот самит на жени лидери 2017“, во организација на Сојузот на стопански комори на Македонија,

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Да се зголеми учеството на жените лидери во бизнисот и во политиката

Да се зголеми учеството на жените лидери во бизнисот и во политиката

Македонија

  Во сабота во Скопје се одвива вториот ден од Глобалниот самит на жени лидери 2017 GWLS. Во рамки на Глобалниот Самит на жени лидери 2017, во организација на Сојуз

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Жените најчесто не успеваат да стигнат до клучните позиции

Жените најчесто не успеваат да стигнат до клучните позиции

Македонија

  Македонија добро котира во однос на родовата еднаквост, нема толку разлики на кој начин се третираат жените, но тие не успеваат да стигнат до клучните позиции во општеството, беше

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

ССК: Македонија за прв пат во глобалната платформа на жени лидери

ССК: Македонија за прв пат во глобалната платформа на жени лидери

Економија

  Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК), во соработка со Здружението на бизнис жени во Република Македонија како и Светската бизнис организација Македонија, ја презентира глобалната платформа на жени

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Билтен

Резултатите од неодамна спроведено истражување упатуваат на тоа дека паметењето и времето или брзината на реакцијата на мозокот кај жените

Прочитајте го целиот напис
26.01.2017

Женски марш против Трамп во европски градови

Женски марш против Трамп во европски градови

Европа

Илјадници жени излегоа на улиците од некои од главните градови во Европа за да им се придружат на „сестринските маршеви“

Прочитајте го целиот напис
21.01.2017

Авганистанци осомничени за напади врз Австријки на Нова година

Авганистанци осомничени за напади врз Австријки на Нова година

Европа

Шестмина Авганистанци се осомничени за сексуални напади врз жени на дочекот на Новата година во австриското зимувалиште Инсбрук, соопшти во

Прочитајте го целиот напис
09.01.2017

ССК: Со активни мерки до поддршка на жените во приватниот сектор

ССК: Со активни мерки до поддршка на жените во приватниот сектор

Економија

  Во Сојузот на стопански комори на Македонија се одржа промоција на активните мерки за поддршка на жените во приватниот

Прочитајте го целиот напис
28.12.2016

Австриската полиција на жените ќе им подели 6.000 рачни аларми

Австриската полиција на жените ќе им подели 6.000 рачни аларми

Европа

Австриската полиција во пресрет на новогодишните празници планира на граѓаните, во прв ред на жените, да подели околу шест илјади

Прочитајте го целиот напис
20.12.2016

Кризниот центар „Надеж“ почна акција за помош на жртвите на семејно насилство

Кризниот центар „Надеж“ почна акција за помош на жртвите на семејно насилство

Македонија

  По повод меѓународниот ден за борба против насилството врз жените, 25 ноември, група членки на кризниот центар „Надеж“ ,

Прочитајте го целиот напис
25.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *