МАКФАКС

Tag "избори"

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Европа

Поранешниот министер за економија во владата на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд, сега центристички кандидат за шпеф на државата Емануел Макрон го зацврсти својот статус на фаворит по телевизиската дебата во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

И Бугарија има свој Трамп

И Бугарија има свој Трамп

Анализи

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Холандија: Вилдерс им се заблагодари на гласачите, анкетите му даваат победа на Руте

Холандија: Вилдерс им се заблагодари на гласачите, анкетите му даваат победа на Руте

Европа

Челникот на холандската крајна десница Партија на слободата (PVV), Геерт Вилдерс им се заблагодари во средата вечерта на оние кои гласале за него, признавајќи го поразот на парламентарните избори пред

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Жестока дебата меѓу Руте и Вилдерс за иднината на Холандија

Жестока дебата меѓу Руте и Вилдерс за иднината на Холандија

Европа

Телевизиското соочување на холандскиот премиер на заминување Марк Руте и неговиот најголем ривал Геерт Вилдерс, кој е јасен противник на домашниот естаблишмент, заврши во понеделникот вечерта со жестока кавга за

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Во среда парламентарни избори во Холандија

Во среда парламентарни избори во Холандија

Европа

Граѓаните на Холандија, односно 12.9 милиони луѓе со право на глас, во среда ќе гласаат на парламентарни избори на кои

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Лепен се жали дека е жртва на политичка кампања

Лепен се жали дека е жртва на политичка кампања

Европа

Кандидатката на француската крајна десница на претстојните претседателски избори, Марин Лепен, повторно во петокот оцени дека против неа се води

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

Заев: И да има нови избори, пак ќе излезам пред Иванов, но со 70 потписи

Заев: И да има нови избори, пак ќе излезам пред Иванов, но со 70 потписи

Македонија

  И да има нови предвремени парламентарни избори, лидерот на СДСМ Зоран Заев е убеден дека пак ќе биде исправен

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ бара уште едни предвремени парламентарни избори

ВМРО-ДПМНЕ бара уште едни предвремени парламентарни избори

Македонија

  ВМРО-ДПМНЕ мора да остане со народот и да продолжи да ги брани државните и национални интереси по секоја цена,

Прочитајте го целиот напис
08.03.2017

Франсоа Фијон успеа да ѝ ја наметне својата кандидатура на десницата

Франсоа Фијон успеа да ѝ ја наметне својата кандидатура на десницата

Европа

Политичкиот комитет на најголемата опозициска партија, конзервативната Републиканци, едногласно во понеделникот ја потврди поддршката за кандидатурата на победникот на партиските

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Никој не свикува собраниска седница, локалните избори се одложуваат?

Никој не свикува собраниска седница, локалните избори се одложуваат?

Македонија

До доцна попладнето во понеделникот ниедна од политичките партии застапени во новиот состав на Собрението по предвремените парламентарни зибори од

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017
1 2 3 18

Макфакс е-билтен

Email *