МАКФАКС

Tag "медиуми"

Државниот удар и пропаста на весниците, за убиецот на кучиња и да не зборуваме

Државниот удар и пропаста на весниците, за убиецот на кучиња и да не зборуваме

Анализи

Лесно е човек да се прави паметен во убави времиња. Во Македонија такви, да не се лажеме, никогаш немало што пак може да не донесе до неубав заклучок дека е

Прочитајте го целиот напис
30.04.2017

Гутиерез: Македонија по медиумските слободи е на европското дно

Гутиерез: Македонија по медиумските слободи е на европското дно

Daily news

Македонија е на самото дно во Европа кога се во прашање медиумските слободи. Само во пет земји на континентот новинари се наоѓаат во затвор, а меѓу нив е и нашата.

Прочитајте го целиот напис
26.04.2017

Вистината боли но лекува – затоа во борба против лажните вести

Вистината боли но лекува – затоа во борба против лажните вести

Fact checking

Вистината кога тогаш излегува на виделина. Ова не е само убава изрека туку и непобитен факт заснован на илјадници години човеково искуство. Но, ајде да се послужиме со уште некоја

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Во САД од 2001-та укинати повеќе од половината работни места во печатените медиуми

Во САД од 2001-та укинати повеќе од половината работни места во печатените медиуми

Daily news

Повеќе од половината работни места во печатените медиуми во САД се укинати од 2001 година, покажуваат официјалните податоци, при што голем дел од тие загуби е надоместен со вработувањата во

Прочитајте го целиот напис
04.04.2017

Муцунски: Слободните медиуми се клучни за развој на демократијата

Муцунски: Слободните медиуми се клучни за развој на демократијата

Надворешна политика

Слободата на изразување претставува основен столб за развојот на демократијата, а клучната улога во тоа ја имаат слободните медиуми рече

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Европа

Кандидатката на крајната десница Народен фронт (FN) на претстојните избори за претседател на Франција, Марин Лепен ги критикуваше во неделата

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Хакери на Twitter акаунтот на NYT објавија за руски ракетен напад врз САД

Хакери на Twitter акаунтот на NYT објавија за руски ракетен напад врз САД

Вести

На ден од акаунтите на весникот The New York Times на социјалната мрежа Twitter беше објавена вест дека Москва донела

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Hitech

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

Ад хок комисијата не поведе прекршочни постапки за локалните и регионалните медиуми

Ад хок комисијата не поведе прекршочни постапки за локалните и регионалните медиуми

Билтен

  Привремената комисија за следење на медиумското претставување на седница во понеделник, ги разгледа извештаите за регионалните и локалните радиодифузери.

Прочитајте го целиот напис
19.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *