МАКФАКС

Tag "наука"

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Занимливости

  На познатиот британски научник Стивен Хокинг, ќе му се исполни една од најголемите желби, откако овој 75-годишник доби понуда да патува во вселената со вселенскиот брод на фирмата Virgin

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Наука

Американскиот лекар Томас Старзл, еден од пионерите на транплантацијата на органи, почина на возрест од 90 години, објави во неделата неговото семејство. Старзл починал во саботата во неговиот дом во

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Билтен

Неодамна откриената ѕвезда TRAPPIST-1 во соѕвездието Водолија е матица на седум планети аналогни на Земјата, од кои на три од нив се наоѓаат во центарот на „зоната на животот“ и

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Научниците оживеаја микроби стари неколку десетици илјади години

Научниците оживеаја микроби стари неколку десетици илјади години

Наука

Научниците екстрахирале долги години успиени микроби од внатрешноста на познатите гигантски кристали во спилите на планините Наика во Мексико, а потоа ги оживеале и според нивните процени староста на микробите

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Звуците на орангутаните го расветлија развојот на човековото комуницирање

Звуците на орангутаните го расветлија развојот на човековото комуницирање

Наука

Научниците коишто со години ја следеле комуникацијата на најблиските примати до човекот, орангутаните, тврдат дека ова „прислушување“ им помогнало да

Прочитајте го целиот напис
12.02.2017

Откриени знаци за целосно исчезнување на животот на Земјата во минатото

Откриени знаци за целосно исчезнување на животот на Земјата во минатото

Наука

Проучувањето на последиците од ткн кислородна катастрофа во далечното минато на Земјата покажало дека животот можел да исчезнува и повторно

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Почина Нобеловецот за медицина, Оливер Смитис

Почина Нобеловецот за медицина, Оливер Смитис

Наука

Познатиот англо-американски генетичар, добитник на Нобеловата награда за медицина, Оливер Смитис, почина во 92-та година од животот, соопшти во четвртокот

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Перуански музеј на јавноста ѝ ги приближува мозоците (фотогалерија)

Перуански музеј на јавноста ѝ ги приближува мозоците (фотогалерија)

Наука

Благодарејќи на необичниот музеј во Перу, исклучиво посветен на човековиот мозок, посетителите од непосредна близна можат да се запознаат со

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Бременоста предизвикува промени во структурата и големината на делови од женскиот мозок

Бременоста предизвикува промени во структурата и големината на делови од женскиот мозок

Наука

Бременоста влијае на значителни промени во структурата и големината на одредено делови од мозокот кај жените, коишто можат да траат

Прочитајте го целиот напис
29.12.2016

Ласерското бомбардирање на Месечината помогна да се провери Ајнштајновата теорија

Ласерското бомбардирање на Месечината помогна да се провери Ајнштајновата  теорија

Наука

Набљудувањата како ласерските зраци се одразуваат од огледалата на површината на Месечината поставени од астронаутите од мисијата „Apollo“ им помогнаа

Прочитајте го целиот напис
26.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *