МАКФАКС

Tag "новинари"

ЗНМ повика медиумите да не известуваат за маршот на „За заедничка Македонија“

ЗНМ повика медиумите да не известуваат за маршот на „За заедничка Македонија“

Македонија

  Во знак на револт поради зачестените напади врз новинарите Здружението на новинари ги повика сите новинари да не известуваат од вечерашниот протест на иницијативата „За заедничка Македонија“. „Во иднина

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

МВР сослушува 12 лица за нападот врз новинарите на А1.он

МВР сослушува 12 лица за нападот врз новинарите на А1.он

Црна хроника

  Министерството за внатрешни работи ги осуди последните настани, односно нападот врз новинарите на А1.он, што се случи во вторник вечер по протестот на иницијативата „За заедничка Македонија“, во центарот

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

НДМ бара Груевски и Заев да ветат дека никој веќе нема да тепа новинари кои не се под нивна контрола

НДМ бара Груевски и Заев да ветат дека никој веќе нема да тепа новинари кои не се под нивна контрола

Политика

Челниците на двете најголеми македонски партии ВМРОД-ДПМНЕ и СДСМ, Никола Груевски односно Зоран Заев треба да ветат дека во земјата новинарите нема да бидат напаѓани за извршување на нивните работни

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Новинарите на А1.он тепани од учесници на маршот „За заедничка Македонија“

Новинарите на А1.он тепани од учесници на маршот „За заедничка Македонија“

Македонија

  Снимателот и новинарот на порталот „А1.он“, кои во вторник вечер беа претепани од учесници на маршот на иницијативата „За заедничка Македонија“, се во подобра состојба и се пуштени на

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Европа

Германската разузнавачка служба ги следела од 1999 година новинарите на британскиот јавен сервис BBC, на The New York Timesм на

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

ЗНМ го поддржува штрајкот на новинарите на МПМ

Македонија

  Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот Медиа принт Македонија и

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Новинарите од МПМ стапија во штрајк

Новинарите од МПМ стапија во штрајк

Економија

  На Денот на македонското новинарство, 17 февруари, во најголемата медиумска издавачка куќа Медиа принт Македонија, најголем дел од новинарите

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Двајца доминикански радио новинари убиени за време на директна емисија (ВИДЕО)

Двајца доминикански радио новинари убиени за време на директна емисија (ВИДЕО)

Вести

Двајца радио новинари во Доминиканската Република се убиени откако вооружени лица отвориле оган додека биле емитуван дневниот весник во живо

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

СДСМ: Пресудата на судот во Стразбур во одбрана на новинарите е доказ дека правда има и ќе има

Билтен

  Со пресудата на Судот во Стразбур, дека новинареите незаконски биле исфрлени од работното место во Собранието, се потврди дека

Прочитајте го целиот напис
09.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *