МАКФАКС

Tag "театар"

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Премиера на струмичкиот театар по текстови на Рацин, Вапцаров, Светото писмо

Daily news

Во режија на Васил Михаил, на 22 април во театарот „Антон Панов“ во Струмица премиерно ќе биде изведена претставата „Второ пришествие“. Сценографијата е на Никола Пијанманов а улогите ги толкуваат: Ангелина Тренчева Ангелова, Оливера Аризанова

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Посвежо „Охридско лето“-џез, поп, мултимедиални настани

Daily news

Спектакулраното отворање на фестивалот е резервирано за џез квартетот „Форплеј“ кој во својата интерпретација вклучува елементи на Ар-енд- Би и поп музика. Ново лого и промена на селекторите, што треба

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

Завршна вечер на „Лица без маски“

Завршна вечер на „Лица без маски“

Daily news

Последниот фестивалски ден од десеттото издание на Интернационалниот театарски фестивал ќе се одржи на сцената во Театар Комедија, со претставата „Фармата“ со почеток од 20 часот. „Фармата“ на режисерот Паоло

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Со „Хамлет од Горно Дупени“ прилепскиот театар одбележува 67 години постоење

Култура

  Театарот „Војдан Чернодрински“, со прикажувањето на претставата „Хамлет од Горно Дупени“, во режија на Кирил Петрески во сабота вечер од 19.30 часот и со детската „Сонувачот, купувачот и уште

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Драмата „Ништо без Трифолио“ ќе биде поставена во прилепскиот театар

Култура

  „Ништо без Трифолио“, од Русомир Богдановски, во режија на Коле Ангеловски е првиот проект на кој започна да работи

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Театар „Џинот“ со четири премиери годинава

Театар „Џинот“ со четири премиери годинава

Сцена

  Со Годишната програма на Министерството за култура за 2017 година одобрени се средства за следните претстави на Велешкиот театар:

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Електра ја одушеви романската публика

Електра ја одушеви романската публика

Сцена

Настапот на Македонскиот народен театар (МНТ) со „Електра“ на годинешното петто издание на Меѓународниот театарски фестивал „Inteferences“ во романскиот град

Прочитајте го целиот напис
05.12.2016

Премиера на драмата „9“ од Гоце Ристовски во Нови Сад

Премиера на драмата „9“ од Гоце Ристовски во Нови Сад

Сцена

Драмата „9“ од македонскиот писател Гоце Ристовски, во вторникот ќе биде премиерно изведена на сцената на културниот центар во Нови

Прочитајте го целиот напис
29.11.2016

Бугарската режисерка Абаџиева ќе режира во Драмски театар

Бугарската режисерка Абаџиева ќе режира во Драмски театар

Сцена

Кон крајот на декември бугарската режисерка Лилија Абаџиева на сцената на Драмски театар ќе ја постави театарската претстава „Франкенштајн“, работена

Прочитајте го целиот напис
28.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *