МАКФАКС

Tag "ambasador"

Заев на средбата со Ромео: Демократските процеси мора да се одблокираат!

Заев на средбата со Ромео: Демократските процеси мора да се одблокираат!

Daily news

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Р Италија во Р Македонија, Карло Ромео. На средбата е констатирана потребата од деблокада на демократските процеси во

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

The Guardian: Амбасадорот на Сирија во ОН ги обвини САД за “варварската и срамотна” акција

The Guardian: Амбасадорот на Сирија во ОН ги обвини САД за “варварската и срамотна” акција

Daily news

  Постојаниот претставник на Сирија во ОН Башар Џаафари ги обвини САД за “варварска и срамотна” акција, со која се крши меѓународното право, пишува во петокот The Guardian. “Нападите врз

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Албанскиот амбасадор повикан на средба во МНР

Албанскиот амбасадор повикан на средба во МНР

Daily news

  По повод зачестените навредливи изјави и коментари од официјални лица на Албанија, насочени кон Македонија и нејзините граѓани, во понеделникот во министерството за надворешни работи на Македонија беше повикан

Прочитајте го целиот напис
04.04.2017

Бејли: Потребна е реформски ориентирана влада

Бејли: Потребна е реформски ориентирана влада

Надворешна политика

За САД е приоритет идната влада на Македонија да биде посветена на потребните итни реформи, рече американскиот амбасадор Џес Бејли во ексклузивно интервју во саботата во централниот вечерен дневник на

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Груевски: Подобро да се потрошат два месеци за нови избори, отколку нови шест месеци криза

Груевски: Подобро да се потрошат два месеци за нови избори, отколку нови шест месеци криза

Надворешна политика

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со секретарот за меѓународна политика на партијата Александар Николоски на нејзино барање оствари

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Во Турција уапсени пет лица поради поврзаност со убиството на рускиот амбасадор

Во Турција уапсени пет лица поради поврзаност со убиството на рускиот амбасадор

Регион

Турската полиција уапсила во саботата пет лица во рамките на истрагата за убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов,

Прочитајте го целиот напис
07.01.2017

Сопругата на грчкиот амбасадор во Бразил обвинета дека го организирала неговото убиство за 25.000 долари

Сопругата на грчкиот амбасадор во Бразил обвинета дека го организирала неговото убиство за 25.000 долари

Регион

Сопругата на убиениот грчки амбасадор во Бразил, Франсоас де Соуза Оливеира Амиридис наводно ја признала вмешаноста во смртта на нејзиниот

Прочитајте го целиот напис
31.12.2016

Во Бразил сослушан полицаец поради можното убиство на амбасадорот на Грција

Во Бразил сослушан полицаец поради можното убиство на амбасадорот на Грција

Регион

Бразилската полиција на сослушување повикала во петокот свој службеник во врска со најверојатното убиство на грчкиот амбасадор Киријакос Амиридис, а

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Кај Рио најден автомобилот што го изнајмил грчкиот амбасадор, со изгорено тело

Кај Рио најден автомобилот што го изнајмил грчкиот амбасадор, со изгорено тело

Регион

Полицијата во близина на Рио де Жанеиро го пронашла автомобилот кој бил изнајмен од исчезнатиот амбасадор на Грција во Бразил,

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

А1он: По нападите врз Бејли, од каде доаѓаат нарачките за „замолчување“ на шведскиот амбасадор?

А1он: По нападите врз Бејли, од каде доаѓаат нарачките за „замолчување“ на шведскиот амбасадор?

Надворешна политика

  Шведскиот амбасадор Матс Стафансон деновиве е мета на провладините медиуми поради интервјуто за Макфакс во кое вели дека граѓаните

Прочитајте го целиот напис
29.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *