МАКФАКС

Tag "analiza"

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Анализа

  Finance Think оценува дека најновите податоци за економските трендови во Македонија покажуваат понатамошни негативни последици од политичката криза врз економијата. Несомнено, политичката криза повеќестрано влијае врз македонската економија, а

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Анализи

  “Немам трпение изборите да завршат. Никогаш досега меѓународните медиуми толку одблизу не ги следеле. И, искрено сме заморни од одговорот на прашањата за” холандскиот Трамп “(Герт Вилдерс) или” холандскиот

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Анализа на ФАЦ: Иванов по стапките на Милошевиќ

Анализа на ФАЦ: Иванов по стапките на Милошевиќ

Општо

  Ова што го прави Иванов во Македонија, во регионот не се случило уште од падот на Милошевиќ во Србија, пишува Франкфуртер алгемајне цајтунг, а го цитира DW. Рама вели

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Вашингтонската ПР офанзива не ги смири грижите на Европејците

Вашингтонската ПР офанзива не ги смири грижите на Европејците

Анализи

Еден месец по невообичаеното претседателствување на Доналд Трамп, највисоките функционери од неговата администрација се упатија оваа седмица во Брисел, Бон и Минхен за да ги уверат нервозните Европејци дека сé

Прочитајте го целиот напис
19.02.2017

FP: Случајот Флин покажа како „скриената држава“ во САД навистина функционира

FP: Случајот Флин покажа како „скриената држава“ во САД навистина функционира

Анализи

Фактот што пензионираниот генерал Мајкл Флин, советник за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, замина само по четири дена

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Десничарските потреси најавуваат многу неизвесна 2017-та

Анализа

Одбележана со победата на новиот американски претседател Барак Обама и референдумот за излегувањето на Велика Британија од Европската унија мина

Прочитајте го целиот напис
27.01.2017

Следните пет години зголемен ризик од судири меѓу и во самите држави

Следните пет години зголемен ризик од судири меѓу и во самите држави

Анализи

Ризиците од судири меѓу и во самите држави во светот следните пет години ќе се зголемува до ниво коешто не

Прочитајте го целиот напис
09.01.2017

Медиумските слободи нов „предизвик“ за полските власти, граѓаните незадоволни од последните случувања

Медиумските слободи нов „предизвик“ за полските власти, граѓаните незадоволни од последните случувања

Анализи

  Посегнувањето на владејачката  десничарка полска Партија на Правото и Правдата по медиумските слободи викендов на нозе ги крена полските

Прочитајте го целиот напис
18.12.2016

Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни

Српски новинари за Макфакс: Граѓаните во регионот се целосно изиграни

Анализи

Зголемени плати, нови работи места, подобар живот и евроатлански интеграции – се само неколку од фразите кои периодов постојано ги

Прочитајте го целиот напис
29.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *