МАКФАКС

Tag "brexit"

Штајнмаер посакува посилно лидерство на Германија и Франција во ЕУ

Штајнмаер посакува посилно лидерство на Германија и Франција во ЕУ

Европа

  Новиот германски претседател Франк Валтер Штајнмаер во четвртокот се заложил за засилување на француско-германското лидерство во Европската унија (ЕУ) за да се обезбеди нејзината иднина, еден ден откако Велика

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Европа

  Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер побарал од американскиот претседател Доналд Трамп да престане да го поддржува излегувањето на земјите од ЕУ, пренесуваат светските агенции.   Јункер изјавил

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел во средата на британската влада и ветила „праведни и конструктивни“ преговори, надевајќи се дека ЕУ и Велика Британија ќе останат партнери, особено поради бројните европски

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Оланд: Brexit ќе биде болен за Британците

Оланд: Brexit ќе биде болен за Британците

Европа

  Францускиот претседател Франсоа Оланд оценил во средата дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе биде болен процес за Британците, пренесуваат светските агенции.   „Мислам дека Brexit ќе биде

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Свет

  Британските земјоделци, супермаркети и добавувачи на храна апелираа до британската премиерка Тереза Меј во претстојните преговори за Brexit да

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел за германските медиуми изјавила дека не стравува оти по Brexit ќе има уште земји кои

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Кралицата Елизабета II го одобри Brexit

Кралицата Елизабета II го одобри Brexit

Европа

  Декретот за излегување на Велика Британија од Европската унија (Брекзит)  е потпишан од страна на кралицата  Елизабета II, пренесе

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Шкотска објави нов референдум за отцепување од Британија

Шкотска објави нов референдум за отцепување од Британија

Европа

  Шкотската влада ќе спроведе активности за нов референдум за отцепување на Шкотска од Велика Британија, објави во понедленикот шкотската

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Јункер предупреди дека процесот на Brexit ќе биде доста скап

Јункер предупреди дека процесот на Brexit ќе биде доста скап

Европа

  Излегувањето на Велика Британија од Европската унија (ЕУ) би можело да биде доста ска процес, предупредил претседателот на Европската

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *