МАКФАКС

Tag "britanija"

Оланд: Brexit ќе биде болен за Британците

Оланд: Brexit ќе биде болен за Британците

Европа

  Францускиот претседател Франсоа Оланд оценил во средата дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ ќе биде болен процес за Британците, пренесуваат светските агенции.   „Мислам дека Brexit ќе биде

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Твит на денот: По 9 месеци Британија роди

Твит на денот: По 9 месеци Британија роди

Европа

  Во моментот на врачувањето на писмото со кое Велика Британија ја информира ЕУ дека ја напушта заедницата, претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск на Твитер се пошегува со  Лондон.

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Лондон и Париз договорија заеднички проект за развој на ракети со долг дострел

Лондон и Париз договорија заеднички проект за развој на ракети со долг дострел

Регион

Велика Британија и Франција во вторникот потпишале договор за развој на ново поколение ракети со долг дострел за своите поморски и воздухопловни сили во Лондон. Според извори од француското министерство

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Велика Британија ги отфрли обвиненијата против „ѓуленистите“ во организирањето на пучот во Турција

Велика Британија ги отфрли обвиненијата против „ѓуленистите“ во организирањето на пучот во Турција

Европа

  По Германија и Велика Британија стана втората земја  која ги отфрли обвинувањата на Анкара против „ѓуленистите“ во организирањето на обидот за државен удар во Турција, пренесува во понеделникот EurActiv.

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Свет

  Британските земјоделци, супермаркети и добавувачи на храна апелираа до британската премиерка Тереза Меј во претстојните преговори за Brexit да

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Долниот дом во потврди законот за Брегзит и отфрли два амандмана

Долниот дом во потврди законот за Брегзит и отфрли два амандмана

Европа

Британскиот Претставнички дом отфрли во понеделникот два амандмана на законот за излегувањето на Обединетото Кралство од Европската унија од кое

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Шкотска објави нов референдум за отцепување од Британија

Шкотска објави нов референдум за отцепување од Британија

Европа

  Шкотската влада ќе спроведе активности за нов референдум за отцепување на Шкотска од Велика Британија, објави во понедленикот шкотската

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Старџен: Шкотска ќе бара нов референдум за независност

Старџен: Шкотска ќе бара нов референдум за независност

Европа

Следната седмица Шкотска ќе побара од британската Влада дозвола да одржи референдум за независност на земјата, во периодот помеѓу крајот

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Британија ќе се снабдува со гас од Амазон

Британија ќе се снабдува со гас од Амазон

Вести

Танкерот кој пристигнува во Велика Британија превезува контроверзен товар, односно гас од перуанската покраина Амазонија, пишува во саботата BBC.  

Прочитајте го целиот напис
04.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *