МАКФАКС

Tag "bugarija"

И Бугарија има свој Трамп

И Бугарија има свој Трамп

Анализи

Самонаречениот бугарски Доналд Трамп, кој минатата година се појави на политичка сцена ветувањето со ветувањето дека ќе ги „измете корумпираните елити“, би можел да има пресудно влијание на парламентарните избори

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Бугарија очекува нов бран на мигранти од Турција

Бугарија очекува нов бран на мигранти од Турција

Регион

  Премиерот на бугарската техничка влада Огњан Герџиков изјави во средата дека се донесени дополнителни мерки за зајакнување на безбедноста на бугарската граница со Турција. Според него, ова е направено

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Каракачанов: Македонија не смее да попушти пред притисокот за двојазичност

Каракачанов: Македонија не смее да попушти пред притисокот за двојазичност

Надворешна политика

  „ВМРО-БНД со загриженост ги следи процесите во Македонија од изминатите денови, и не треба да се прават компромиси и да се дозволи албанскиот како втор службен јазик. Доколку Македонија

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

Бугарија повеќе нема да дава државјанства на странци без посебна правна проверка

Бугарија повеќе нема да дава државјанства на странци без посебна правна проверка

Регион

  Бугарската потпретседателка Илијана Јотова изјавила дека повеќе нема да потпишува декрети за стекнување на бугарско државјанство, се додека специјална комисија од експерти не ја потврди вистинитоста на доставените документи

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

МНР на Бугарија: Категорично го поддржуваме членство на Македонија во ЕУ и НАТО

МНР на Бугарија: Категорично го поддржуваме членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Надворешна политика

  Ситуацијата на Балканот традиционално е во фокусот на бројни медиумски настапи, а Бугарија има принципиелен и конзистентна политика за

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Бугарија оди на предвремени избори на 26-ти март

Бугарија оди на предвремени избори на 26-ти март

Регион

Бугарскиот претседател Румен Радев објави во вторникот дека предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 26-ти мат, а за преоден

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Попоски со порака до Плевнелиев: Лидерите треба да го покажат патот и да обединат

Попоски со порака до Плевнелиев: Лидерите треба да го покажат патот и да обединат

Надворешна политика

  Шефот на дипломатијата Никола Попоски во неделата во објава на Фејсбук, како реакција на интервјуто на сега веќе поранешниот

Прочитајте го целиот напис
22.01.2017

Ниските температури однесоа три живота во Бугарија

Ниските температури однесоа три живота во Бугарија

Регион

Поларниот студ што го зафати Балканот, во соседна Бугарија ноќта кон неделата однесе три живото во областа на Ќустендил, каде

Прочитајте го целиот напис
08.01.2017

Бугарија тврди дека не доставила оружје во Сирија од 2011-та

Бугарија тврди дека не доставила оружје во Сирија од 2011-та

Општо

Бугарија се придржува до сите меѓународни стандарди за извоз на оружје и не доставувала во Сирија од почетокот на тамошниот

Прочитајте го целиот напис
29.12.2016

Бројот жртви во железничката несреќа во Бугарија се искачи до седум

Бројот жртви во железничката несреќа во Бугарија се искачи до седум

Регион

Бројот на жртвите во железничката несреќата што се случи во саботата рано утрото на влезот од железничката станица кај местото

Прочитајте го целиот напис
10.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *