МАКФАКС

Tag "deca"

Театрите за децата од СОС детско село Македонија

Театрите за децата од СОС детско село Македонија

Билтен

  По повод 27 март, Светскиот ден на театрите и оваа година, како и минатата, актерите ќе одиграат по една претстава во чест на децата од СОС Детско село Македонија,

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Во Шпанија детски фудбалски натпревар се претвори во родителска тепачка (ВИДЕО)

Во Шпанија детски фудбалски натпревар се претвори во родителска тепачка (ВИДЕО)

Бизарно

На шпанскиот остров Мајорка на натпреварот меѓу детските екипи на локалните фудбалски екипи Колеренсе и Аларо, неразумните родители пред своите наследници ја демонстрираа најгрдата страна на спортот, тепајќи се на

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Темата Совети за правилен раст и развој на децата тема која предизвика голем интерес кај прилепчани

Темата Совети за правилен раст и развој на децата  тема која предизвика голем интерес кај  прилепчани

Региони

Во организација на родители од Прилеп по иницијатива на Катерина Ивановска Вангелова во саботата во големата сала Центарот култура „Марко Цепенков се одржа предавање на тема „Совети за правилен раст

Прочитајте го целиот напис
04.03.2017

Меѓаши повикуваат на итни мерки и одговорност за зголемената смртност кај децата поради загадениот воздух

Меѓаши повикуваат на итни мерки и одговорност за зголемената смртност кај децата поради загадениот воздух

Општество

Загадувањето на воздухот е еден од главните фактори за смртност кај децата, и тоа е на аларматно ниво бидејќи загадениот воздух ја преминува границата меѓу крвта и мозокот и трајно

Прочитајте го целиот напис
05.02.2017

Преживеаните деца под лавината си раскажувале приказни

Преживеаните деца под лавината си раскажувале приказни

Европа

Приказни и игри им помогнале на децата да ги преживеат двата пеколни дена во хотелот „Rigopiano“ урнисан и сосема покриен

Прочитајте го целиот напис
25.01.2017

Со бебе на грбот жена бомбаш самоубиец се разнесе на пазар во Нигерија

Со бебе на грбот жена бомбаш самоубиец се разнесе на пазар во Нигерија

Вести

Жена бомбаш самоубиец во североисточна Нигерија, кој е изложен на секојдневни напади од радикалното исламистичо движење Боко Харам, неодамна врзала

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Државата нема систем за лекување деца зависници од дрога

Државата нема систем за лекување деца зависници од дрога

Билтен

  Од 33 деца со кои Здружението ХОПС Опции за здрав живот, стапило во контакт во 2016 година, седум се

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за 500 деца

Во Прилеп се одржа традиционалниот Божикен ручек за 500 деца

Региони

Во Прилеп во саботата, по 11-ти пат, по повод празникот на Христовото раѓање, во хотелот „Кристал Палас“ се одржа традиционалниот

Прочитајте го целиот напис
07.01.2017

Фондацијата Аполонија со новогодишен базар за децата со посебни потреби

Фондацијата Аполонија со новогодишен базар за децата со посебни потреби

Општество

  Деновиве во хотелот Аполонија во Гевгелија се одржува новогодишен базар на кој по симболични цени се продават рачно изработени

Прочитајте го целиот напис
22.12.2016

Дeца запалија бездомник во Нови Сад

Дeца запалија бездомник во Нови Сад

Црна хроника

Новосадската полиција во средата идентификувала три момченца на 12-годишна возраст, кои се осомничени дека во раните утрински часови запалиле 64-годишен

Прочитајте го целиот напис
15.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *