МАКФАКС

Tag "eu"

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

ЕУ на 60 години не е совршена, но несомнено претставува најсложен политички часовник

Анализи

  – Лидерите на 27 земји членки на Европската унија без Велика Британија се состанаа во италијанскиот главен град за да одбележат 60-годишнината од раѓањето на една од организациите, благодарение

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Надворешна политика

  Состојбата во Македонија е доста сериозна, но се уште не е крајно алармантна, изјавил во петокот европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, кој заедно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Надворешна политика

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Тимерманс: Границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат

Тимерманс: Границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат

Регион

  Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс порачал дека границите во земјите од Западен Балкан не треба да постојат и дека токму ова е потребно за да се избегнат идни

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Меркел: По Brexit повеќе нема да има напуштања на ЕУ

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел за германските медиуми изјавила дека не стравува оти по Brexit ќе има уште земји кои

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Регион

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Анализи

  Европските лидери имаат јасен избор на Балканот – или ќе се занимаваат со тамошните проблеми или пак балканските проблеми

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Регион

  Претставниците на косовската влада ја потврдиле одлучноста на Приштина да го спроведе договорот за воспоставување на Заедницата на српски

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

Политика

  Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Претседателот Никола Груевски, а во состав Антонио Милошоски, Илија Димовски, Александар Николоски и Христијан

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ЕУ со предупредување до членките околу обврските прифаќањето на мигрантите

ЕУ со предупредување до членките околу обврските прифаќањето на мигрантите

Европа

  Еврокомесарот за миграциски прашања Димитрис Аврамопулос ги предупредил земјите членки на последиците од одбивањето на одлуката за прифаќањето на

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017
1 2 3 28

Макфакс е-билтен

Email *