МАКФАКС

Tag "germanija"

Штајнмаер посакува посилно лидерство на Германија и Франција во ЕУ

Штајнмаер посакува посилно лидерство на Германија и Франција во ЕУ

Европа

  Новиот германски претседател Франк Валтер Штајнмаер во четвртокот се заложил за засилување на француско-германското лидерство во Европската унија (ЕУ) за да се обезбеди нејзината иднина, еден ден откако Велика

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Меркел на Лондон му ветила „праведни преговори“

Европа

  Германската канцеларка Ангела Меркел во средата на британската влада и ветила „праведни и конструктивни“ преговори, надевајќи се дека ЕУ и Велика Британија ќе останат партнери, особено поради бројните европски

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Германија истражува можно турско шпионирање на своја територија

Германија истражува можно турско шпионирање на своја територија

Европа

Германското правосудство во вторникот отвори истрага поради сомневања во турски шпионирања на поборниците на исламистичкиот проповедник Фетулах Ѓулен, кој од 1999 година живее во доброволен егзил во САД, во Германија

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Марин Ле Пен за Френкзит: За еврото ќе зборуваме на крај – по изборите во Германија

Марин Ле Пен за Френкзит: За еврото ќе зборуваме на крај – по изборите во Германија

Европа

  Лидерката на францускиот екстремно десничарски Национален фронт, Марин Ле Пен, која е кандидат за претседател на Франција, се обиде да ги смири гласачите кои се вознемирени од нејзините планови

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Сé поголемата нееднаквост во Германија ѝ се заканува на општествената кохезија

Сé поголемата нееднаквост во Германија ѝ се заканува на општествената кохезија

Билтен

Сé подлабокиот јаз меѓу богатите и сиромашните во Германија би можело да ја загрози кохезијата на општеството во најголемата европска

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Затворски казни за малолетни исламски терористи во Германија

Затворски казни за малолетни исламски терористи во Германија

Европа

Тројца седумнаесетгодишници се осудени во вторникот на високи затворски казни поради бомбашкиот напад врз храмот на Сиките во Есен, во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Владејачката германска партија ЦДУ го прогласи Ердоган за непожелно лице

Европа

  Потпретседателот на владејачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и премиер на сојузната покраина Хесен, Волкер Буфиер во вторникот ги прогласи турскиот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Качински: Полска е единствената држава во ЕУ која и се спротивставува на Германија

Европа

  Лидерот на владејачката полска партија „Право и правда“, Јарослав Качински, ја обвинил германската канцеларка Ангела Меркел дека ја сноси

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Вести

 Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен во неделата ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Германија: Турција денес е подалеку од членство во ЕУ отколку било кога

Германија: Турција денес е подалеку од членство во ЕУ отколку било кога

Европа

  Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел во саботата изјавил дека Турција никогаш не била подалеку од членство во

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017
1 2 3 10

Макфакс е-билтен

Email *