МАКФАКС

Tag "gruevski"

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Надворешна политика

  Состојбата во Македонија е доста сериозна, но се уште не е крајно алармантна, изјавил во петокот европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, кој заедно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

СДСМ: Собранието брзо ќе ја избере новата Влада, демократските процеси никој нема да ги спречи

СДСМ: Собранието брзо ќе ја избере новата Влада, демократските процеси никој нема да ги спречи

Политика

  „Македонија мора да оди напред. Собранието брзо ќе ја избере новата реформска Влада на Република Македонија. Граѓаните избраа промени и избраа да ги водат сериозни политичари кои се грижат

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев за Vecernji list: Иванов е должен да го почитува гласот на 700 илјади граѓани

Заев за Vecernji list: Иванов е должен да го почитува гласот на 700 илјади граѓани

Политика

  Очекувам претседателот на Собранието да биде брзо избран и да го извести Ѓорге Иванов дека согласно Уставот е должен веднаш да ми го даде мандатот, а потоа уверен сум

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Надворешна политика

  Во интервју за хрватски Vecernji list, поранешниот премиер на Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборува за политичката ситуација во земјава, ткн „Тиранска платформа“, одлуката на претседателот Ѓорге

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Политика

  Повеќе од два месеци во Македонија постои голем страв од насилно ескалирање на политичката криза, но СДСМ нема да

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

СДСМ од Хан очекува да пренесе дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок

СДСМ од Хан очекува да пренесе дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок

Политика

  СДСМ од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, очекува дека ќе ги пренесе пораките кои веќе се дадени од страна

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

СДСМ: Груевски да се повлече од насилната реторика и да престане да шири немир и поделби кај граѓаните

СДСМ: Груевски да се повлече од насилната реторика и да престане да шири немир и поделби кај граѓаните

Политика

  „Никола Груевски мора да ја прифати реалноста. Тој може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Политика

  Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани, бидејќи може да ја нема ако биде оставена на остварувањето

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да прифатат дека се опозиција и да ја поддржат програмата на новата Влада

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да прифатат дека се опозиција и да ја поддржат програмата на новата Влада

Политика

  СДСМ уште еднаш го повикаа Никола Груевски  и ВМРО-ДПМНЕ да ја прифатат новата политичка ситуација односно дека се опозиција.

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

ТХП: Помина времето кога Турците ги влечеа за уши

ТХП: Помина времето кога Турците ги влечеа за уши

Политика

  Во Македонија, од ден на ден, се повеќе се чувствува слободата која произлезе од одлуката на граѓаните која беше

Прочитајте го целиот напис
10.03.2017
1 2 3 5

Макфакс е-билтен

Email *