МАКФАКС

Tag "han"

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Регион

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор, пренесува Al Jazeera.   „Русите нас малку

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

Политика

  Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Претседателот Никола Груевски, а во состав Антонио Милошоски, Илија Димовски, Александар Николоски и Христијан Мицковски во вторникот оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан и

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Надворешна политика

    На средбите со претставниците на парламентарните партии јасно повторивме дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот, треба да ги почитуваат резултатите од неодамнешните избори, и во

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Политика

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн поддржуваат формирање на влада и излегување од политичката криза,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Хан: Потребно е државништво, а не тактизирање

Хан: Потребно е државништво, а не тактизирање

Надворешна политика

  Европскиот пат по последниот совет на ЕУ е отворен за Скопје, но часовникот отчукува, сега е потребно државништво, а

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Иванов нема да оствари средба со еврокомесарот Хан

Иванов нема да оствари средба со еврокомесарот Хан

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од Кабинетот

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Политика

  Повеќе од два месеци во Македонија постои голем страв од насилно ескалирање на политичката криза, но СДСМ нема да

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

СДСМ од Хан очекува да пренесе дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок

СДСМ од Хан очекува да пренесе дека во Македонија мора да се врати уставниот поредок

Политика

  СДСМ од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан, очекува дека ќе ги пренесе пораките кои веќе се дадени од страна

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Хан: Состојбата на Западен Балкан е кревка, но иднината на регионот е во ЕУ

Хан: Состојбата на Западен Балкан е кревка, но иднината на регионот е во ЕУ

Надворешна политика

  Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оцени дека ситуацијата во земјите од Западен Балкан и натаму е кревка и трајно

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Хан и тројката европратеници во вторник во Македонија

Хан и тројката европратеници во вторник во Македонија

Надворешна политика

  Еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политка Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *