МАКФАКС

Tag "holandija"

Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција од четири партии

Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција од четири партии

Европа

  По одржувањето на минатонеделните парламентарни избори, холандскиот премиер Марк Руте сака да воспостави стабилна владејачка коалиција составена од четири партии.   Тој додаде дека преферира мнозинска влада поддржана и

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Ротердам дозволи протест на Турците против холандската полиција

Ротердам дозволи протест на Турците против холандската полиција

Европа

  Градоначалникот на Ротердам, Ахмед Абуталеб, дозволи во петок да се одржи протест на турските државјани во Холандија, против начинот на кој полицијата се однесувала кон демонстрантите минатиот викенд.  

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

ЛДП: Победата на либералната партија во Холандија е победа на концептот за обединета Европа

ЛДП: Победата на либералната партија во Холандија е победа на концептот за обединета Европа

Политика

  Либерално-демократската партија на Македонија упатува искрени честитки до Народната партија за слобода и демократија (ВВД), на премиерот Марк Руте, за победата на парламентарните избори во Холандија.   Народот на

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Холандија: Вилдерс им се заблагодари на гласачите, анкетите му даваат победа на Руте

Холандија: Вилдерс им се заблагодари на гласачите, анкетите му даваат победа на Руте

Европа

Челникот на холандската крајна десница Партија на слободата (PVV), Геерт Вилдерс им се заблагодари во средата вечерта на оние кои гласале за него, признавајќи го поразот на парламентарните избори пред

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Во кампањата Холанѓаните беа изложени на “имиграција, интеграција, ислам”

Анализи

  “Немам трпение изборите да завршат. Никогаш досега меѓународните медиуми толку одблизу не ги следеле. И, искрено сме заморни од

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Парламентарни избори во Холандија – пресметка меѓу Руте и Вилдерс

Парламентарни избори во Холандија – пресметка меѓу Руте и Вилдерс

Европа

  Гласачките места во Холандија денеска се отворени, а резултатот од гласањето на парламентарните избори се очекува со нетрпение во

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Реакции во Турција: Холандија не чини ниту колку кората на портокалите

Реакции во Турција: Холандија не чини ниту колку кората на портокалите

Вести

  Активисти од младинското крило на Ердогановата партија на Правдата и развојот (АКП), во знак на револт против Холандија, организираа

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Холандскиот премиер Рута смета дека турските санкции се „некоректни“

Холандскиот премиер Рута смета дека турските санкции се „некоректни“

Европа

  Холандскиот премиер Марк Руте изјави дека турските санкции против владата „не се толку лоши, но се некоректни“, бидејќи Холанѓаните

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Турција му забрани на амбасадорот на Холандија враќање во Анкара

Турција му забрани на амбасадорот на Холандија враќање во Анкара

Европа

Турција нема да му дозволи на холандскиот амбасадор во Анкара да се врати во дипломатското претставништво сé додеа неговата земја

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Жестока дебата меѓу Руте и Вилдерс за иднината на Холандија

Жестока дебата меѓу Руте и Вилдерс за иднината на Холандија

Европа

Телевизиското соочување на холандскиот премиер на заминување Марк Руте и неговиот најголем ривал Геерт Вилдерс, кој е јасен противник на

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *