МАКФАКС

Tag "Hrvatska"

Русите негираат: Не ги купуваат маркетите на хрватскиот Агрокор

Русите негираат: Не ги купуваат маркетите на хрватскиот Агрокор

Компании

  Најголемиот руски трговец Magnit го негира пишувањето на словенечкиот економски дневник Finance дека тој ќе го купи  трговскиот синџир Агрокор, пишува во понеделникот Ројтерс.   Весникот, без да го

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

„Вечерњи лист“: Жртвите на усташкиот режим бараат отштета од три ипол милијарди долари

„Вечерњи лист“: Жртвите на усташкиот режим бараат отштета од три ипол милијарди долари

Регион

  На Хрватска деновиве и е врачена групна тужба за надомест на штета, поднесена од страна на Срби, Роми и Евреи, кои за време на Втората светска војна претпеле злосторства

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро

Грабар-Китаровиќ: Југославија беше утопија, на Хрватска сега и оди многу подобро

Регион

  Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ смета дека „на Хрватска денес и оди многу подобро“, отколку во поранешна Југославија, додавајќи дека секогаш среќава луѓе кои имаат носталгија кон некогашната заедничка држава,

Прочитајте го целиот напис
17.01.2017

Хрватска подготвена да ја отстрани блокадата за Србија, двете страни постигнаа договор за поглавјето 26

Хрватска подготвена да ја отстрани блокадата за Србија, двете страни постигнаа договор за поглавјето 26

Регион

  Хрватска е подготвена да се откаже од своите резерви во однос на отворањетона поглавјето 26 во преговорите помеѓу Србија и ЕУ, откако во петокот во Белград беше решено прашањето

Прочитајте го целиот напис
23.12.2016

Пахор повторно ќе се кандидира за претседател на Словенија, сака подобрување на односите со Хрватска

Пахор повторно ќе се кандидира за претседател на Словенија, сака подобрување на односите со Хрватска

Регион

  Словенечкиот претседател Борут Пахор изјавил дека следната година како независен кандидат ќе побара втор мандат на функцијата претседател на

Прочитајте го целиот напис
22.12.2016

Продолжува „чоколадната војна“ на Балканот, Словенија и Хрватска се скараа поради бомбониера

Продолжува „чоколадната војна“ на Балканот, Словенија и Хрватска се скараа поради бомбониера

Регион

  „Чоколадната војна“ во земјите од поранешна Југославија доби ново ниво, по српските чоколади во Хрватска, новиот проблем настана поради

Прочитајте го целиот напис
21.12.2016

Пленковиќ: Србија треба да ги исполни обврските кон хрватското малцинство

Пленковиќ: Србија треба да ги исполни обврските кон хрватското малцинство

Регион

  Србија треба да ги исполни превземените обврски кон хрватското малцнство и после тоа повторно може да се разговара за

Прочитајте го целиот напис
19.12.2016

Пленковиќ до Вучиќ: Големосрпската агресија е трагедија која што им се случи на Хрватска и БиХ

Пленковиќ до Вучиќ: Големосрпската агресија е трагедија која што им се случи на Хрватска и БиХ

Регион

  Големосрпската агресија не е флоскула, туку трагедија која што им се случи на Хрватска и Босна и Херцеговина (БиХ),

Прочитајте го целиот напис
15.12.2016

Грабар Китаровиќ: Србија не може во ЕУ со агресивна реторика

Грабар Китаровиќ: Србија не може во ЕУ со агресивна реторика

Регион

  Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изјавила дека „со агресивна реторика и перформанси не може да се влезе во ЕУ,

Прочитајте го целиот напис
15.12.2016

Признание „Пријател на Македонија“ за Стјепан Месиќ

Признание „Пријател на Македонија“ за Стјепан Месиќ

Дијаспора

Убеден сум дека следните избори во Македонија конечно ќе овозможат историјата да им се препушти на историчарите за да може

Прочитајте го целиот напис
02.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *