МАКФАКС

Tag "izbori"

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Меркел триумфираше на изборите во покраината Сар

Европа

  Партијата на германската канцеларка Ангела Меркел ги освои регионалните избори организирани во провинцијата Сар,  објави во неделата “Франс прес “.   На изборите во провинцијата Сар, кои се одржуваат

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Регион

  Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Надворешна политика

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години

Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години

Регион

  Бугарските гласачи во недела излегуваат на трети избори во последните четири години, а според предизборните анкети исходот од овие парламентарни избори ќе биде крајно неизвесен и политичка стабилност повторно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев: Поборници сме на правдата и СДСМ е пример како се работи законски

Заев: Поборници сме на правдата и СДСМ е пример како се работи законски

Политика

  Тука сме во законска процедура ја докажеме нашата невиност, за сомневања коишто се однесуваат на организирање на кампања од

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Жестока телевизиска дебата на кандидатите на француските претседателски избори

Европа

Поранешниот министер за економија во владата на социјалистичкиот претседател Франсоа Оланд, сега центристички кандидат за шпеф на државата Емануел Макрон

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Надворешна политика

  Во интервју за хрватски Vecernji list, поранешниот премиер на Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборува за политичката

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Регион

  Српскиот премиер и кандидат на Српската напредна партија (СНС) на претстојните претседателски избори Александар Вучиќ убедливо води пред останатите

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Регион

  Албанскиот премиер Еди Рама во неделата изјавил дека парламентарните избори закажани за 18-ти јуни ќе се одржат дури и

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Надворешна политика

  Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017
1 2 3 23

Макфакс е-билтен

Email *