МАКФАКС

Tag "izbori"

Der Standard: Бугарија повторно доби конзервативен собраниски спикер

Der Standard: Бугарија повторно доби конзервативен собраниски спикер

Daily news

  По предвремените парламентарни избори кои во март се одржаа во Бугарија, земјата повторно доби конзервативен претседател на Парламентот, коментира австрискиот весник Der Standard.   Димитар Главчев, 53-годишен економист од

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

Груевски и пред Иваниќ потенцирал дека излезот од кризата е во нови избори

Груевски и пред Иваниќ потенцирал дека излезот од кризата е во нови избори

Daily news

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, заедно со членовите на партијата Владимир Ѓорчев и Александар Николоски во средата оствари средба со претседавачот со Претседателството на Босна и Херцеговина, Младен Иваниќ.

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Британскиот Парламент рече „да“ за избори

Британскиот Парламент рече „да“ за избори

Daily news

  Британскиот парламент го прифати планот на премиерката Тереза Меј за одржување предвремени парламентарни избори со 522 гласа за и 13 гласа против.   Редовните избори требаше да се одржат

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Старџон: Победа на изборите на 8-ми јуни ќе оневозможи сопирање на референдумот за независност

Старџон: Победа на изборите на 8-ми јуни ќе оневозможи сопирање на референдумот за независност

Daily news

  Шкотската премиерка Никола Старџон изјавила дека победа на нејзината Шкотска национална партија (СНП) на предвремените избори на 8-ми јуни ќе ја оневозможи британската премиерка Тереза Меј да сопре нов

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Турција помеѓу демократијата и диктатурата: Битката за моќ допрва започнува

Турција помеѓу демократијата и диктатурата: Битката за моќ допрва започнува

Daily news

  Пишува Бојан Стојковски Султан, диктатор, тиранин беа само дел од епитети кои ги доби турскиот  претседател Реџеп Тајип Ердоган

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

AFP: Француските претседателски кандидати „предупредени од можни терористички напади“

AFP: Француските претседателски кандидати „предупредени од можни терористички напади“

Daily news

  Сликите од двајцата мажи уапсени во вторникот под сомнение дека планирале терористички напади во Франција, се испратени до екипите

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Меј: На 8 јуни предвремени избори во Велика Британија

Меј: На 8 јуни предвремени избори во Велика Британија

Daily news

  Премиерот на Велика Британија Тереза Меј во вторникот објави изненадувачко соопштение во кое повика на предвремени избори во земјата,

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Борисов: Формирање на влада или тешки последици за земјата

Борисов: Формирање на влада или тешки последици за земјата

Daily news

  Лидерот на партијата ГЕРБ и победник на изминатите парламентарни избори во Бугарија, Бојко Борисов изјави дека очекува наредните денови

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

Албанија: Рокот истекува, опозицијата не е регистрирана

Албанија: Рокот истекува, опозицијата не е регистрирана

Daily news

  – Во понеделникот завршува рокот на пријавување на политичките партии за учество на парламантарниете избори кои во Албанија ке

Прочитајте го целиот напис
10.04.2017

Градоначалникот на ДУИ нема да се кандидира на следните локални избори

Градоначалникот на ДУИ нема да се кандидира на следните локални избори

Daily news

  Градоначалникот на општина Чаир и потпретседател во ДУИ, Изет Меџити, на својот Фејсбук профил објави дека нема да се

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017
1 2 3 25

Макфакс е-билтен

Email *