МАКФАКС

Tag "kriza"

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Надворешна политика

  Состојбата во Македонија е доста сериозна, но се уште не е крајно алармантна, изјавил во петокот европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, кој заедно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

Политика

  Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Претседателот Никола Груевски, а во состав Антонио Милошоски, Илија Димовски, Александар Николоски и Христијан Мицковски во вторникот оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан и

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Политика

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн поддржуваат формирање на влада и излегување од политичката криза,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Заев за Vecernji list: Иванов е должен да го почитува гласот на 700 илјади граѓани

Заев за Vecernji list: Иванов е должен да го почитува гласот на 700 илјади граѓани

Политика

  Очекувам претседателот на Собранието да биде брзо избран и да го извести Ѓорге Иванов дека согласно Уставот е должен веднаш да ми го даде мандатот, а потоа уверен сум

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Заев: Нема да дозволиме народот да се судри со народ, решението на кризата е низ институциите

Политика

  Повеќе од два месеци во Македонија постои голем страв од насилно ескалирање на политичката криза, но СДСМ нема да

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Надворешна политика

  Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Иванов-Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во четвртокот во Баку оствари билатерална средба со претседателот на Албанија, Бујар Нишани,

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

ЛДП: Победата на либералната партија во Холандија е победа на концептот за обединета Европа

ЛДП: Победата на либералната партија во Холандија е победа на концептот за обединета Европа

Политика

  Либерално-демократската партија на Македонија упатува искрени честитки до Народната партија за слобода и демократија (ВВД), на премиерот Марк Руте,

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Ахмети: Политичката и институционалната криза да не се претворат и во етничка криза

Ахмети: Политичката и институционалната криза да не се претворат и во етничка криза

Надворешна политика

  Претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети, во средата оствари средба со норвешкиот амбасадор Арне Санес Бјорнстад,

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Остварена средба помеѓу БЕСА и СДСМ, разгледани можните решенија за излез од кризата

Остварена средба помеѓу БЕСА и СДСМ, разгледани можните решенија за излез од кризата

Политика

  Делегацијата на Движењето БЕСА, предводена од претседателот Билал Касами, во средата оствари средба со врвот на СДСМ, при што

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017
1 2 3 5

Макфакс е-билтен

Email *