МАКФАКС

Tag "makedonija"

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Вајгл: Груевски рече дека „ќе инсистира до крај, бидејќи не му се оди во затвор“

Надворешна политика

  Состојбата во Македонија е доста сериозна, но се уште не е крајно алармантна, изјавил во петокот европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент (ЕП), Иво Вајгл, кој заедно

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Арсовска Томовска: Посветени сме на обезбедување на инклузивно и правично квалитетно образование

Арсовска Томовска: Посветени сме на обезбедување на инклузивно и правично квалитетно образование

Општество

  Во рамките на „Неделата на образованието“ во Париз, министерката за информатичко општество и администрација Марта Арсовска Томовска во петокот учествуваше на меѓународниот Форум на високо ниво, насловен како: „Дигитални

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Заев на средбата со Бабиќ: Ќе избереме нов собраниски претседател, ќе има и нова Влада

Надворешна политика

  Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во петокот се сретна со амбасадорката на Босна и Херцеговина, Лепа Бабиќ, пришто разговараа за потребата од што побрза разврска на политичката криза во

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Мал број на лица со посебни потреби завршуваат високо образование

Општество

  Според информациите со кои располага тимот на проектот „Градење капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија“ кој е поддржан од ЕУ, а спроведуван од

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

АРМ ќе одбележи 25 години од преземањето на најголемиот воен објект од тогашна ЈНА во Македонија

Македонија

  Армијата на Република Македонија во рамки на активностите за одбележување на 25 години од постоењето во петок со воена

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Finance Think: Три сценарија за трендовите на македонската економија во периодот што претстои

Анализа

  Finance Think оценува дека најновите податоци за економските трендови во Македонија покажуваат понатамошни негативни последици од политичката криза врз

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Карл Билт: Регионот е запалив, овојпат искрата би можела да пламне во Скопје

Анализи

  Европските лидери имаат јасен избор на Балканот – или ќе се занимаваат со тамошните проблеми или пак балканските проблеми

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

ВМРО-ДПМНЕ: На Хан му ја потенциравме разочараноста што ЕК не ја осуди „Тиранската платформа“

Политика

  Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Претседателот Никола Груевски, а во состав Антонио Милошоски, Илија Димовски, Александар Николоски и Христијан

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Порака на Хан и европратениците: Иванов итно да ја преиспита својата одлука, нема време за губење

Надворешна политика

    На средбите со претставниците на парламентарните партии јасно повторивме дека сите лидери во земјата, вклучувајќи го и претседателот,

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Касами: Хан поддржува формирање на влада, повторуваме дека нема „Тиранска платформа“

Политика

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Иво Вајгл, Едуард Кукан и Кнут

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017
1 2 3 31

Макфакс е-билтен

Email *