МАКФАКС

Tag "mediumi"

Руската Државна дума одобри истрага за американските медиуми кои делуваат во земјата

Руската Државна дума одобри истрага за американските медиуми кои делуваат во земјата

Вести

  Долниот дом на рускиот парламент, Државната дума го одобри предлогот за покренување на истрага за американскиот медиумски организации кои делуваат во Русија, пренесуваат руските медиуми.   Во истрагата, која

Прочитајте го целиот напис
18.03.2017

Муцунски: Слободните медиуми се клучни за развој на демократијата

Муцунски: Слободните медиуми се клучни за развој на демократијата

Надворешна политика

Слободата на изразување претставува основен столб за развојот на демократијата, а клучната улога во тоа ја имаат слободните медиуми рече во вторникот заменик министерот за информатичко општество и администрација Тимчо

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Лепен ги обвини медиумите дека водат кампања во полза на Макрон

Европа

Кандидатката на крајната десница Народен фронт (FN) на претстојните избори за претседател на Франција, Марин Лепен ги критикуваше во неделата медиумите и ги обвини дека водат хистерична кампања во полза

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Германските агенти го шпионирале BBC и други странски новинари

Европа

Германската разузнавачка служба ги следела од 1999 година новинарите на британскиот јавен сервис BBC, на The New York Timesм на агенцијата Reuters, и на други медиуми во неколку земји, објави

Прочитајте го целиот напис
25.02.2017

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Анализи

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат,

Прочитајте го целиот напис
17.02.2017

Хакери на Twitter акаунтот на NYT објавија за руски ракетен напад врз САД

Хакери на Twitter акаунтот на NYT објавија за руски ракетен напад врз САД

Вести

На ден од акаунтите на весникот The New York Times на социјалната мрежа Twitter беше објавена вест дека Москва донела

Прочитајте го целиот напис
23.01.2017

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Hitech

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

А1он: По нападите врз Бејли, од каде доаѓаат нарачките за „замолчување“ на шведскиот амбасадор?

А1он: По нападите врз Бејли, од каде доаѓаат нарачките за „замолчување“ на шведскиот амбасадор?

Надворешна политика

  Шведскиот амбасадор Матс Стафансон деновиве е мета на провладините медиуми поради интервјуто за Макфакс во кое вели дека граѓаните

Прочитајте го целиот напис
29.12.2016

Медиумските слободи нов „предизвик“ за полските власти, граѓаните незадоволни од последните случувања

Медиумските слободи нов „предизвик“ за полските власти, граѓаните незадоволни од последните случувања

Анализи

  Посегнувањето на владејачката  десничарка полска Партија на Правото и Правдата по медиумските слободи викендов на нозе ги крена полските

Прочитајте го целиот напис
18.12.2016

Стотици демонстранти во Варшава го блокираа Парламентот поради медиумските рестрикции

Стотици демонстранти во Варшава го блокираа Парламентот поради медиумските рестрикции

Европа

  Стотици демонстранти во полскиот главен град Варшава го блокираа Парламентот поради најновите медиумски рестрикции во земјата, кои ќе им

Прочитајте го целиот напис
17.12.2016

Макфакс е-билтен

Email *