МАКФАКС

Tag "mej"

Историски ден: Велика Британија ќе треба да плати 60 млрд. евра за да се откачи од Брисел

Историски ден:  Велика Британија ќе треба да плати 60 млрд. евра за да се откачи од Брисел

Анализи

  Британскиот премиер Тереза Меј официјално го објави излегувањето на Велика Британија од ЕУ, кое е во согласност со член 50 од Договорот од Лисабон.   Ова е историски ден

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Британските земјоделци ја повикаа Меј да обезбеди слободна трговија со ЕУ

Свет

  Британските земјоделци, супермаркети и добавувачи на храна апелираа до британската премиерка Тереза Меј во претстојните преговори за Brexit да обезбеди постигнување на договор за слободна трговија со ЕУ, која

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Димитриев со сочуство до британската премиерка Меј поради нападот во Лондон

Димитриев со сочуство до британската премиерка Меј поради нападот во Лондон

Надворешна политика

  Премиерот Емил Димитриев упати писмо со сочувство до британската премиерка Тереза Меј поради терористичкиот напад во Лондон.   „Со огорченост, вознемиреност и тага ја примив информацијата за грозоморниот терористички

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Британската премиерка Меј ќе го активира Brexit на 29-ти март

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј на 29-ти март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што и официјално ќе започне процедурата на излегувањето на Велика Британија од Европската

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

The Courier: Тереза Меј се упатува во посета на Велс

The Courier: Тереза Меј се упатува во посета на Велс

Европа

  Тереза ​​Меј ќе го посети Велс. Посетата е во позадина на зајакнатиот притисок за зачувување на единството во Велика

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Меј: Не е време за нов референдум во Шкотска

Меј: Не е време за нов референдум во Шкотска

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј изјавила дека „сега не е добро време“ за нов референдум за независност на Шкотска, пренесува

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Фукс: ЕУ нема да подлегне на притисоците на Британија

Фукс: ЕУ нема да подлегне на притисоците на Британија

Европа

  Михаел Фукс, главен економски советник на германската кацеларка ангела Меркел, го орфрли планот за „Брегзит“ на британската премиерка Тереза

Прочитајте го целиот напис
18.01.2017

Меј: Британија мора да го напушти единствениот пазар на ЕУ

Меј: Британија мора да го напушти единствениот пазар на ЕУ

Европа

  Британската премиерка Тереза Меј во вторникот изјавила дека Велика Британија не може да остане дел од единствениот европски пазар,

Прочитајте го целиот напис
17.01.2017

Владата на Велика Британија нема план за Brexit

Владата на Велика Британија нема план за Brexit

Европа

  Владата на Велика Британија нема сеопфатен план за излегувањето на земјата од Европската унија (ЕУ) и можно е стратегијата

Прочитајте го целиот напис
15.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *