МАКФАКС

Tag "nato"

(ВИДЕО) Ноќен кошмар за НАТО: Снимки од напад на Ту-142М3 на подморница на непријателот

(ВИДЕО) Ноќен кошмар за НАТО: Снимки од напад на Ту-142М3 на подморница на непријателот

Daily news

  Во Хабаровскиот крај на Русија се одржаа вежби на авиони за борба против подморници. Авионите Ту-142М3 нападнаа подморница во условни вежби. Непријателските бродови биле откриени со помош на радарски

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Германскиот министер за одбрана го заштити турското членство во НАТО

Германскиот министер за одбрана го заштити турското членство во НАТО

Daily news

  Министерот за одбрана на СРГ, Урсула фон дер Лајен, го заштити турското членство во НАТО, нагласувајќи дека иднината на земјата е во редовите на воената организација на Западот, пишува

Прочитајте го целиот напис
19.04.2017

Адеми-Бејли: Македонија останува определена за ЕУ и НАТО, нема друга алтернатива

Адеми-Бејли: Македонија останува определена за ЕУ и НАТО, нема друга алтернатива

Daily news

  Вицепремиерот за европски прашања Арбр Адеми во четвртокот оствари работна средба со американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, при што беше истакната важноса на САД како стратешки партнер

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Москва со критики до Трамп поради влегувањето на Црна Гора во НАТО

Москва со критики до Трамп поради влегувањето на Црна Гора во НАТО

Daily news

  Руското министерство за надворешни работи оценило во четвртокот дека американскиот претседател Доналд Трамп, преку потпишувањето на протоколот за влегувањето на Црна Гора во НАТО, продолжил со политиката на „инерција“,

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Мекејн: Однесувањето на Русија на Балканот е неприфатливо

Мекејн: Однесувањето на Русија на Балканот е неприфатливо

Daily news

  Однесувањето на Русија во регионот е неприфативо и бара солидарност и сила, за да можеме да ги зачуваме основните

Прочитајте го целиот напис
12.04.2017

Вашингтон: Вратите на евроатланската заедница се отворени, земјите од Западен Балкан сами да изберат

Вашингтон: Вратите на евроатланската заедница се отворени, земјите од Западен Балкан сами да изберат

Daily news

  Белата куќа во вторникот соопшти дека влегувањето на Црна Гора во НАТО е сигнал за останатите земји од Западен

Прочитајте го целиот напис
11.04.2017

Во Подгорица одржан протест против НАТО

Во Подгорица одржан протест против НАТО

Daily news

  Во саботата пред парламентот во Црна Гора се одржа протест против членството во НАТО, а организаторите порачаа дека повторно

Прочитајте го целиот напис
09.04.2017

Јолевски: Македонија ги исполни критериумите, НАТО да донесе позитивна одлука за полноправно членство

Јолевски: Македонија ги исполни критериумите, НАТО да донесе позитивна одлука за полноправно членство

Daily news

  Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски во петокот во Рим претседаваше на на тема „Балканските мрежи и

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Писмо од Столтенберг до Иванов: Фокусирајте се на договорот од Пржино

Писмо од Столтенберг до Иванов: Фокусирајте се на договорот од Пржино

Daily news

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг испрати писмо до претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во кое нагласува дека

Прочитајте го целиот напис
05.04.2017

Јолевски за Денот на НАТО: Македонија се докажа како лидер во регионалната соработка во областа на одбраната

Јолевски за Денот на НАТО: Македонија се докажа како лидер во регионалната соработка во областа на одбраната

Daily news

  Во вторникот во коорганизација на министерството одбрана и Евроатлантскиот совет, традиционално беше одбележан 4-ти април – Денот на НАТО,

Прочитајте го целиот напис
04.04.2017
1 2 3 9

Макфакс е-билтен

Email *