МАКФАКС

Tag "opozicija"

Турската опозиција ги оспорува резултатите од референдумот

Турската опозиција ги оспорува резултатите од референдумот

Daily news

  Најголемата турска опозициска партија соопштила во понеделникот дека подготвува приговори на резултатите од референдумот со кој се проширени овластувањата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, пренесуваат регионалните медиуми.  

Прочитајте го целиот напис
17.04.2017

Коневски упати повик до опозицијата за јавна телевизиска дебата

Коневски упати повик до опозицијата за јавна телевизиска дебата

Daily news

  Градоначалникот на општина Аеродром Ивица Коневски во саботата преку социјалните мрежи упати повик до опозицијата за ТВ дебата.   „Повик до опозицијата! Со оглед на непрекинатото ширење невистини во

Прочитајте го целиот напис
08.04.2017

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Регион

  Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Политика

  Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани, бидејќи може да ја нема ако биде оставена на остварувањето на планот на лидерот на опозицијата Зоран Заев и неговите

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да прифатат дека се опозиција и да ја поддржат програмата на новата Влада

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ да прифатат дека се опозиција и да ја поддржат програмата на новата Влада

Политика

  СДСМ уште еднаш го повикаа Никола Груевски  и ВМРО-ДПМНЕ да ја прифатат новата политичка ситуација односно дека се опозиција.

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Челникот на опозицијата во Конго почина во Брисел

Челникот на опозицијата во Конго почина во Брисел

Вести

Челникот на конгоанската опозиција Етјен Тшисекеди ва Мулумба починал во средата во Брисел во 84-та година, објави ноќта кон четвртокот

Прочитајте го целиот напис
02.02.2017

Полската опозиција ја заврши блокадата на парламентот

Полската опозиција ја заврши блокадата на парламентот

Европа

Полската центристичка опозиција во четвртокот ја заврши блокадата на парламентот која траеш цел месец, откако се избори за враќање на

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Продолжува политичката криза во Полска

Продолжува политичката криза во Полска

Европа

Полскиот парламент во средата уште е парализиран, откако го заземаа опозициските пратеници незадоволни од тоа, како што велат, недемократските и

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Пратениците кои го блокираат полскиот Сејм ќе останат таму до 11-ти јануари

Пратениците кои го блокираат полскиот Сејм ќе останат таму до 11-ти јануари

Европа

Опозициските пратеници кои ја блокираат салата на полскиот Сејм (парламентот), ќе останат во објектот до 11-ти јануари, изјави ноќта во

Прочитајте го целиот напис
19.12.2016

Ѓукановиќ: Опозицискиот Демократски фронт соработува со терористи

Ѓукановиќ: Опозицискиот Демократски фронт соработува со терористи

Регион

  Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ во средата изјави дека планирањето на терористичките акции во Подгорица не се случувало без знаењето

Прочитајте го целиот напис
10.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *