МАКФАКС

Tag "rama"

Дачиќ: ЕУ, САД и Велика Британија – до кога ќе молчите?

Дачиќ: ЕУ, САД и Велика Британија – до кога ќе молчите?

Daily news

  Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, вели дека изјавата на Еди Рама, е уште една потврда дека создавањето на Голема Албанија е заедничка платформа за сите Албанци. Тој

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Ѓуриќ за Рама: Непристојно е да се „мерка“ туѓа територија

Ѓуриќ за Рама: Непристојно е да се „мерка“ туѓа територија

Daily news

  Директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ смета дека никој не би требало да се игра со обидите да ја оживее „фашистичката идеја за голема Албанија“, пренесуваат српските

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Србија: Рама со закани од војна сака да ја уцени ЕУ

Србија: Рама со закани од војна сака да ја уцени ЕУ

Daily news

  Српскиот министер за труд Александар Вулин оценил дека албанскиот премиер Еди Рама преку своите изјави сака да уцени ЕУ и да порача дека е подготвен да предизвика војна на

Прочитајте го целиот напис
18.04.2017

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Несогласувања помеѓу Рама и Мета околу барањата на опозицијата

Регион

  Лидерите на двете партии во Албанија кои се во владината коалиција, премиерот Еди Рама и претседателот на Собранието Илир Мета имаат големи несогласувања околу барањата на опозицијата, која протестира

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Рама: Парламентарните избори во јуни ќе се одржат и без учеството на опозицијата

Регион

  Албанскиот премиер Еди Рама во неделата изјавил дека парламентарните избори закажани за 18-ти јуни ќе се одржат дури и

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Баша: Рама потрошил 500 милиони евра за фасадни проекти и реформи

Баша: Рама потрошил 500 милиони евра за фасадни проекти и реформи

Регион

  Претседателот на опозициската албанска Демократска партија, Љуљзим Баша изјави дека целата влада на чело со премиерот Еди Рама е

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Баша: Протестите на опозицијата ќе продолжат се додека не падне владата на Рама

Баша: Протестите на опозицијата ќе продолжат се додека не падне владата на Рама

Регион

  Протестите на опозицијата во Албанија ќе продолжат до соборување на социјалистичката влада на Еди Рама, изјави во вторникот лидерот

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Димитриевски: Изјавата на Рама му дава поткрепа на Груевски

Димитриевски: Изјавата на Рама му дава поткрепа на Груевски

Билтен

Со својата изјава претходно од четвртокот Еди Рама во којашто на македонскиот претседател Ѓорге Иванов му порача дека „без Албанци

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

Тачи: Албанците во Македонија да ја земат судбината на правата во свои раце

Тачи: Албанците во Македонија да ја земат судбината на правата во свои раце

Билтен

  Политичките случувања во Македонија се доста загрижувачки, претседателот Ѓорги Иванов ги злоупотреби Уставот и законите на еден непријателски и

Прочитајте го целиот напис
02.03.2017

Рама: Без Албанците нема Македонија

Рама: Без Албанците нема Македонија

Надворешна политика

  „Господине Иванов, албанскиот јазик не им припаѓа на вашите непријатели, туку на уставотворен народ во земјата, без Албанците нема

Прочитајте го целиот напис
01.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *