МАКФАКС

Tag "rusija"

Вучиќ очекува од Путин наскоро да го потпише указот за наоружување на Србија

Вучиќ очекува од Путин наскоро да го потпише указот за наоружување на Србија

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ во понеделникот по разговорите со рускиот претседател Владимир Путин изјавил дека очекува од него во најскоро време да го потпише указот врз основа на кој

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Руските власти проверуваат информации за учество на тинејџери на протестите за пари

Руските власти проверуваат информации за учество на тинејџери на протестите за пари

Регион

Институциите за спроведување на законот поседуваат информации дека некои лица им нуделе паричен надомест на малолетници и тинејџери за учество во неделните московски протести по кој опозициски челник Алексеј Навални

Прочитајте го целиот напис
27.03.2017

Предизборно Русија ги испраќа шестте Миг-29 за Србија

Предизборно Русија ги испраќа шестте Миг-29 за Србија

Регион

  – Српскиот премиер Александар Вучиќ најави дека во понеделник ќе направи официјална посета на Русија, информира во неделата ABC. Се очекува во текот на разговорите со рускиот претседател Владимир

Прочитајте го целиот напис
26.03.2017

Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината

Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината

Свет

  Русија се сомнева дека Мосул ќе биде ослободен од “Исламска држава” до крајот на годината. „Дури најголемите оптимисти престануваат да веруваат дека оваа година ирачкиот град Мосул ќе биде

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Лепен од Москва повика на соработка со Русија против тероризмот

Лепен од Москва повика на соработка со Русија против тероризмот

Европа

Кандидатката на партијата од крајната десница Национален фронт на француските претседателски избори Марин Лепен за зазема во петокот во Москва

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Убиецот на поранешниот руски пратеник во Киев им подлегнал на повредите

Европа

Убиецот кој во центарот на украинската престолнина Киев во четвртокот претпладнето го застрела поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, им подлегнал

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Поранешен руски пратеник убиен во центарот на Киев

Поранешен руски пратеник убиен во центарот на Киев

Европа

Поранешниот руски пратеник Денис Вороненков, кој откако во Русија беше обвинет за финансиски измами пребегна во Украина е убиен во

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Хан: Русија е воен, а не економски фактор на Балканот

Регион

  Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан смета дека Русија на Балканот е само воен, но ни

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Тилерсон во април не оди на состанокот на НАТО, но ќе патува во Русија

Тилерсон во април не оди на состанокот на НАТО, но ќе патува во Русија

Вести

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон планира да го пропушти состанокот на министрите за надворешни работи на земјите членки на НАТО

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Русите негираат: Не ги купуваат маркетите на хрватскиот Агрокор

Русите негираат: Не ги купуваат маркетите на хрватскиот Агрокор

Компании

  Најголемиот руски трговец Magnit го негира пишувањето на словенечкиот економски дневник Finance дека тој ќе го купи  трговскиот синџир

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017
1 2 3 18

Макфакс е-билтен

Email *