МАКФАКС

Tag "srbija"

Прелетачевиќ Бели се „прости“ од својот најголем финансиер

Прелетачевиќ Бели се „прости“ од својот најголем финансиер

Регион

  Претседателскиот кандидат на изборите во Србија, Лука Максимовиќ, попознат како Љубиша Прелетачевиќ Бели преку социјалните мрежи објави дека „се простил од својот најголем финансиер, американскиот милијардер Дејвид Рокфелер“, пренесуваат

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Приштина одлучна да ја формира Заедницата на српски општини

Регион

  Претставниците на косовската влада ја потврдиле одлучноста на Приштина да го спроведе договорот за воспоставување на Заедницата на српски општини, пишува во вторникот приштинскиот весник Zeri, известувајќи за состанокот

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Приштина со протестна нота до ЕУ поради нападот на автобусот кој патувал низ Србија

Приштина со протестна нота до ЕУ поради нападот на автобусот кој патувал низ Србија

Регион

  Косовското министерство за надворешни работи упатило протестна нота до земјите од Европската унија поради нападот над автобус на една косовска туристичка агенција кој патувал низ Србија, пренесуваат косовските медиуми.

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Анкета на Ipsos за претседателските избори во Србија: Вучиќ прв, шегобиецот Бели втор

Регион

  Српскиот премиер и кандидат на Српската напредна партија (СНС) на претстојните претседателски избори Александар Вучиќ убедливо води пред останатите кандидати, додека на второ место е шегобиецот Љубиша Прелетачевиќ Бели,

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија

Die Welt: Русија цели дестабилизација во Србија

Регион

  Европската унија веќе има доволно проблеми со Брекзит, популисти,Трамп и Турција, но зад сцената во Брисел се појавија нови главоболки

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Вучиќ: Можам да одам на Косово и без дозвола, но не сакам да им направам проблем на Србите

Регион

  Српскиот премиер и кандидат на претседателските избори Александар Вучиќ во неделата изјавил дека во рамките на кампањата сака да

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Вучиќ: Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ во саботата во Нови Сад изјавил дека Србија никогаш нема да воведе санкции за Русија,

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Демостат тврди: Вучиќ 57 проценти наспроти Бели со 3 отсто

Демостат тврди: Вучиќ 57 проценти наспроти Бели со 3 отсто

Регион

  Според анкетата спроведена од страна на Центарот за истражување и објавување Демостат, Александар Вучиќ, ќе победи во првиот круг

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

“Известија”: Србите нема да дозволат новиот претседател да ја дистанцира земјата од Русија

“Известија”: Србите нема да дозволат новиот претседател да ја дистанцира земјата од Русија

Регион

  Во Србија на 2 април ќе се одржат претседателски избори, на кои според прогнозите, победата може да ја задржи

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017
1 2 3 13

Макфакс е-билтен

Email *