МАКФАКС

Tag "tramp"

Путин подготвен да се сретне со Трамп во Финска – сили во Вашингтон играат на антируската карта

Путин подготвен да се сретне со Трамп во Финска – сили во Вашингтон играат на антируската карта

Вести

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот на Меѓународниот арктички форум во Архангелск, изјави дека антируските позиции ги подгреваат одредени сили во САД за сопствени цели, но истовремено изрази подготвеност да

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Јункер: Доколку Трамп продолжи со своите ставови, јас ќе се залагам за независност на Охајо

Европа

  Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер побарал од американскиот претседател Доналд Трамп да престане да го поддржува излегувањето на земјите од ЕУ, пренесуваат светските агенции.   Јункер изјавил

Прочитајте го целиот напис
30.03.2017

Трамп потпиша указ со кој ги укинува мерките на Обама за климата

Трамп потпиша указ со кој ги укинува мерките на Обама за климата

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп потпишал во понеделникот уредба со којашто се отфрла клучната мерка од планот „Clean Power“ од својот претходник Барак Обама, кој на термичките централни им налага намалување

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Трамп ја шокирал Меркел: Фактура од 300 милијарди долари долг кон НАТО

Трамп ја шокирал Меркел: Фактура од 300 милијарди долари долг кон НАТО

Вести

  Британските медиуми откриваат детали од средбата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и германската канцеларка Ангела Меркел, која очигледно не минала така дипломатски мирно.   Имено, Трамп и врачил на

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Способен ли е Трамп да управува со САД – приватно ги кодоши советниците и се кара со медиумите!?

Способен ли е Трамп да управува со САД – приватно ги кодоши советниците и се кара со медиумите!?

Анализи

  Два месеци по почетокот на владеењето на претседателот Доналд Трамп повторно како во бранови се зголемуваат притисоците врз републиканецот

Прочитајте го целиот напис
28.03.2017

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Трамп го повлече од Конгресот нацрт законот за здравствено осигурување

Вести

Американскиот претседател Доналд Трамп во петокот побара од републиканците да го повлечат нацрт законот за реформа на здравствениот систем поради

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Германија го негира тврдењето на Трамп дека им должи на НАТО и САД огромни суми пари

Вести

 Германската министерка за одбрана Урсула фон дер Лејен во неделата ги отфрли тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп дека Германија

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Трамп: Владимир Путин е „тврд орев“

Трамп: Владимир Путин е „тврд орев“

Вести

  Американскиот претседател Доналд Трамп изјавил дека рускиот претседател Владимир Путин е „тврд орев“, пренесува Al Jazeera.   Во интервју

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Сенатот ги потврди Коутс и Мекмастер, кандидатите на Трамп за национална безбедност

Сенатот ги потврди Коутс и Мекмастер, кандидатите на Трамп за национална безбедност

Вести

Американскиот Сенат со мнозинството гласови ги потврди во средата кандидатите на претседателот Доналд Трамп за национална безбедност, Ден Коутс како

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

САД: Објавена даночната декларација на Доналд Трамп за 2005 година

САД: Објавена даночната декларација на Доналд Трамп за 2005 година

Вести

  Американската телевизија MSNBC ја објави даночната декларација на претседатлот Доналд Трамп за 2005 година, пренесе во средата БТА.  Претседателот

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017
1 2 3 11

Макфакс е-билтен

Email *