МАКФАКС

Tag "ungarija"

Иванов: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана

Иванов: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана

Надворешна политика

  Јавна благодарност до Унгарија која покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да се отфрли и осуди тиранската платформа, искажа македонскиот претседател Ѓорге Иванов во понеделникот на средбата

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Надворешна политика

  Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно решение не смее да го поткопа унитарниот карактер на државата

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Иванов во работна посета на Унгарија

Иванов во работна посета на Унгарија

Надворешна политика

  Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов понеделник ќе престојува во работна посета на Унгарија.   Иванов во Будимпешта ќе оствари средби со претседателот на Унгарија, Јанош Адер, со премиерот

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Унгарија до крајот на мај ќе ја заврши втората ограда поставена долж границата со Србија

Унгарија до крајот на мај  ќе ја заврши втората ограда поставена долж границата со Србија

Европа

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави во петокот дека до крајот на мај ќе биде завршена втората ограда поставена долж границата со Србија, а се предвидува со неа да се

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Орбан: Мораме да го запреме Брисел, не сме слуги на меѓународните моќници

Орбан: Мораме да го запреме Брисел, не сме слуги на меѓународните моќници

Европа

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека граѓаните на Унгарија повторно мораат да се борат за независност и национален суверенитет

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017

Унгарскиот претседател Јанош Адер доби нов мандат

Унгарскиот претседател Јанош Адер доби нов мандат

Европа

  Унгарскиот претседател Јанош Адер во понеделникот доби нов мандат, откако беше одржан вториот круг на гласање во унгарскиот Парламент.

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Лепен: Заедно со Качински и Орбан ќе ја демонтираме ЕУ

Лепен: Заедно со Качински и Орбан ќе ја демонтираме ЕУ

Европа

Претседателката на француската партија од крајната десница Национален фронт (FN) Марин Лепен во понеделникот изјави дека доколку победи на претседателските

Прочитајте го целиот напис
13.03.2017

Унгарците „тепаат и злоставуваат“ мигранти, ЕУ бара „сериозен разговор“

Унгарците „тепаат и злоставуваат“ мигранти, ЕУ бара „сериозен разговор“

Европа

  Унгарската влада систематски злоставува мигранти преку тепање, користење на солзавец, пуштање кучиња и конфискација на нивната облека, наведува организацијата

Прочитајте го целиот напис
09.03.2017

ЕУ ја одобри унгарската државна помош за проширување на нуклеарката Пакс

ЕУ ја одобри унгарската државна помош за проширување на нуклеарката Пакс

Свет

Европската унија ја одобри во понеделникот унгарската државна помош за изградба на два нови реактора во нуклеарната централа во Пакс,

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Унгарија ќе побара од Европскиот совет осуда за ткн „албанска платформа“

Унгарија ќе побара од Европскиот совет осуда за ткн „албанска платформа“

Надворешна политика

  Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто  ќе побара од своите колеги-шефови на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *