МАКФАКС

Tag "vlada"

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Груевски: Македонија нема да биде предводена од влада која е составена во Албанија

Надворешна политика

  Во интервју за хрватски Vecernji list, поранешниот премиер на Македонија и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, зборува за политичката ситуација во земјава, ткн „Тиранска платформа“, одлуката на претседателот Ѓорге

Прочитајте го целиот напис
21.03.2017

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Иванов за „Magyar Hírlap“: Нови предвремени избори се можен излез од кризата

Надворешна политика

  Партиите треба да го бараат решението преку одговорно однесување, а во согласност со Уставот на Република Македонија. Ниту едно решение не смее да го поткопа унитарниот карактер на државата

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Груевски: Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани

Политика

  Државата е нападната, потребно е народот да ја одбрани, бидејќи може да ја нема ако биде оставена на остварувањето на планот на лидерот на опозицијата Зоран Заев и неговите

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Шахпаска: Конститутивната седница да продолжи во вторник и да се овозможи формирањето нова Влада

Шахпаска: Конститутивната седница да продолжи во вторник и да се овозможи формирањето нова Влада

Политика

  Очекуваме дека конститутвната седница треба да продолжи и да заврши со позитивен исход, односно со избор на Претседател на Собранието, изјави во неделата Јагода Шахпаска, пратеничка во Собранието и

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

СДСМ: Здравјето на граѓаните е врвен приоритет за новата Влада, итно да се овозможи формирањето

СДСМ: Здравјето на граѓаните е врвен приоритет за новата Влада, итно да се овозможи формирањето

Политика

  „Новата реформска Влада на граѓаните вистински ќе се грижи за здравјето на граѓаните. Здравјето на граѓаните е врвен приоритет.

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Владата на Србија го поништи декретот на Приштина за присвојување на српскиот имот на Косово

Регион

  Српскиот премиер Александар Вучиќ изјави во петокот дека Владата донела одлука со која го поништува декретот на Приштина со

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

Заев: Нема појдовни политички платформи или декларации, туку – програма на идната Влада

Заев: Нема појдовни политички платформи или декларации, туку – програма на идната Влада

Политика

  Лидерот на СДСМ, Зоран Заев изјави во петокот дека политичките процеси полека се дефинираат, без разлика што постоеја две

Прочитајте го целиот напис
17.03.2017

САД повторно го повика Иванов да понуди можност за формирање влада

САД повторно го повика Иванов да понуди можност за формирање влада

Надворешна политика

  САД се разочарани поради тоа што претседателот Ѓорге Иванов не успеа да понуди можност за формирање на влада од

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира, креаторите на кризата да се отрезнат што прават

СДСМ: Мнозинската волја на граѓаните ќе се реализира, креаторите на кризата да се отрезнат што прават

Билтен

  Aко ВМРО-ДПМНЕ сака унитарна и суверена Република Македонија и се грижи за потребите на граѓаните, треба веднаш отворено да

Прочитајте го целиот напис
16.03.2017

Остварена средба помеѓу БЕСА и СДСМ, разгледани можните решенија за излез од кризата

Остварена средба помеѓу БЕСА и СДСМ, разгледани можните решенија за излез од кризата

Политика

  Делегацијата на Движењето БЕСА, предводена од претседателот Билал Касами, во средата оствари средба со врвот на СДСМ, при што

Прочитајте го целиот напис
15.03.2017
1 2 3 8

Макфакс е-билтен

Email *