МАКФАКС

Tag "zdravje"

Најтешката жена на светот загуби 140 кгр

Најтешката жена на светот загуби 140 кгр

Занимливости

Египќанката Иман Ахмад Абдулати, којашто со своите повеќе од 500 килограми беше најтешката жена на светот, по пет седмици од третманот во Индија ослабела за 140 килограми, пренесува новинската агенција

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

СДСМ: Здравјето на граѓаните е врвен приоритет за новата Влада, итно да се овозможи формирањето

СДСМ: Здравјето на граѓаните е врвен приоритет за новата Влада, итно да се овозможи формирањето

Политика

  „Новата реформска Влада на граѓаните вистински ќе се грижи за здравјето на граѓаните. Здравјето на граѓаните е врвен приоритет. Тоа е предвидено во Програмата на новата Влада на Република

Прочитајте го целиот напис
19.03.2017

Мезотерапија во дерматолошката козметологија

Мезотерапија во дерматолошката козметологија

Билтен

Мезотерапиjaта претставува инјекционо внесување на различни фармацевски, хомеопатски или растителни екстракти, а исто така и витамини или микроелементи во мезодермот.   Првпат е разработена од францускиот лекар Мишел Пистор во

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Научниците открија човек кого пушењето ги спасило од анемија

Научниците открија човек кого пушењето ги спасило од анемија

Здравје

Парадоксално, но пушењето се покажало како полезно за здравјето на еден жител на Германија, заболен од анемија, кај кој јаглерод моноксидот кој се содржи во чадот од цигарите помогнал неговиот

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Прескокнувањето на појадокот е лошо за срцето

Здравје

Планирањето на оброкот и меѓуоброкот однапред и секојдневното појадување може да го намали ризикот од заболување од кардиоваскуларните болести, соопшти

Прочитајте го целиот напис
04.02.2017

Митови околу апликација на ботокс

Митови околу апликација на ботокс

Здравје

До пред неколку години зборот ботокс тивко се кажуваше. Околу неговата апликација сé уште има мистерија и многу митови кај

Прочитајте го целиот напис
02.02.2017

Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Кај жените помнењето слабее во педесеттите

Билтен

Резултатите од неодамна спроведено истражување упатуваат на тоа дека паметењето и времето или брзината на реакцијата на мозокот кај жените

Прочитајте го целиот напис
26.01.2017

‘Играчките’ за возрасни побезбедни од детските

‘Играчките’ за возрасни побезбедни од детските

Занимливости

Сексуалните играчки содржат помалку опасни хемикалии од детските играчки, објави во понеделникот Шведската агенција за хемикалии. Во 2015 година споменатата

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Новогодишната детоксикација може да е опасна

Новогодишната детоксикација може да е опасна

Здравје

Британските лекари предупредуваат дека радикалните новогодишни детоксикации може да бидат извонредно штетни, се наведува во студијата објавена во стручното списание

Прочитајте го целиот напис
04.01.2017

Најдолговечниот човек на планетата го прослави 146-от роденден

Најдолговечниот човек на планетата го прослави 146-от роденден

Здравје

Индонезиецот М’бах Готхо или познат и како Содимеџо, на чијашто лична карта пишува дека е роден на 1870 година, на

Прочитајте го целиот напис
02.01.2017

Макфакс е-билтен

Email *