Контакт

Uncategorized

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сега ги нуди истите субвенции за кои нè напаѓаше кога беше во опозиција

Објавено пред


Очигледно срамот е непозната категорија за Зоран Заев бидејќи да ја познаваше оваа категорија  немаше пред странските инвеститори да го нуди истото она за што толку многу ја напаѓаше владата на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа се субвенции за гринфилд и браунфилд инвестиции. Оттука Заев треба да ѝ се извини на ВМРО-ДПМНЕ за сите невистини, напади и неосновани критики за субвенциите кои сега токму тој ги нуди пред словенечките инвеститори, велат од ВМРО-ДПМНЕ по повод изјавите на премиерот Зоран Заев дадени на средбата со словенечките стопанственици.

„Околу неговото тврдење дека владата на СДС креирала добри бизнис-услови прашуваме што презема за добра бизнис-клима и кој инвеститор го препозна тоа  во последните 6 месеци. Одговорот е нула добри мерки за бизнис и нула странски инвестиции. Добра бизнис-клима не се гради со зголемување на даноците, зголемување на акцизата за нафта, зголемување на персоналниот данок, како и зголемување на данокот на добивка, кои кажа дека ќе ги преземе владата на СДС. Нови работни места не се отвораат со непријателски однос спрема странските инвестиции како што гради владата на СДС“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму додаваат дека во делот на странски инвестиции владата на СДС доживува вистинско фијаско и дека досега резултатот е нула странски инвестиции

Uncategorized

(Видео) Се запали автомобил во движење кај Јаја паша

Објавено пред

Се запали автомобил марка „Застава 101“ додека се движеше по улицата кај Јаја паша во Чаир. Нема повредени во инцидентот.

Колата беше изгасната со пп апарат за гаснење пожар, а луѓе се собраа да му помогнат на сопственикот.

Прикажи повеќе...

Daily news

(Видео) Заев го назначи човекот на Груевски за специјален пратеник во НАТО

Објавено пред

Човек од доверба на Груевски, истрошен кадар, лесно менува партиски дресови – ова се само дел од коментарите што ги упатуваат политичари, амбасадори, активисти и новинари за одлуката на Владата да го назначи Лазар Еленовски за специјален владин претставник во НАТО. Неговото искуство како дипломат е веќе познато за јавноста бидејќи тој пред осум месеци беше амбасадор во Брисел, чие дејствување, според некои од познавачите, не придонело многу за евро-атлантските интеграции на Македонија.

– Она што ме интересира е кредибилитетот на Еленовски бидејќи НАТО не е само воена организација, туку и чувар на демократските вредности, и во таа смисла, со оглед на неговиот политички ангажман, тој учествувал во креирање на политиките кои Македонија ја оддалечија од НАТО. Парадоксално е таква личност сега да биде владин претставник на НАТО. Не би ми било чудно да е назначен како некој советник во општина или слично, тоа се политички компромиси, но кога говориме за стратешки интереси на државата, и тоа како е важно. На Влада што се декларира како реформска и која сака да ја врати Македонија на патот кон НАТО и ЕУ, не ѝ прилега да именува таква личност, без да навлегувам во неговите интелектуални капацитети – вели новинарот Борјан Јовановски.

Според новинарката Емилија Лазаревска, недозволиво е на истите кадри да им се доверат функции на кои се утврдило дека не придонесувале ниту во изминатите години, што се потврдило, според неа, со изборот на Еленовски.

– ДУИ вели дека Еленовски е нејзин предлог и тоа не е спорно, но спорно е како е изгласан и зошто имал поддршка од целата Влада, вклучувајќи ги и министрите на СДСМ, за потоа да се брифираат одредени медиуми дека Зеав не се согласувал, но Ахмети ете сакал да го испрати. ДУИ се однесува како разгалено дете во Владата. Со политичкото минато на Еленовски претерано е да му се даде доверба, ние сме виделе што може тој да покаже и да придонесе за државата, а ништо не сме почувствувале. Гледаме и други кадри што долго време биле на функции и кои не покажале резултати, а повторно се наградуваат со високи функции, плати и бенефити и разбирливо е незадоволството во јавноста бидејќи преку глава ни е по толку години едни исти луѓе да решаваат за нашите судбини – вели новинарката Емилија Лазаревска.

Критики за изборот стигнуваат и од НСДП, коалициски партнер на СДСМ и партија во чии редови беше и Еленовски.

-Лошо решение на Владата, Еленовски е човек со висок степен на доверба кај Груевски. Тој е човек што има одговорност и против кого се води истрага за падот на воениот хеликоптер кога беше министер за одбрана, а не понесе ниту морлана одговорност. Неприфатлив е и начинот на кој е предложен, од социјални причини, па не може Владата да решава социјални прашања. Јас моето незадоволство го изразив кај премиерот, вели Тито Петковски, претседател на НСДП.

Од Владата, пак, остануваат на ставот дека изборот е врз основа на досегашното искуство што го поседува и дека Лазар Еленовски ќе придонесе во интегративниот процес на Република Македонија кон НАТО.

Лазар Еленовски е поранешен министер за одбрана во владата на ВМРО-ДПМНЕ од 2006 до 2008 година. Тој со години беше висок функционер на СДСМ и раководеше и со партискиот подмладок. По раскинувањето на владината коалиција во 2008 година, Еленовски ја напушта НСДП и формира нова партија – Социјалдемократска унија (СДУ), чиј лидер е една година. Во 2007 година го напушта лидерското место во партијата, а владата на Груевски го испраќа за амбасадор во Белгија. Мандатот му истече пред осум месеци, а пред локалните избори партијата на Еленовски влезе во коалиција со СДСМ.

Еленовски во 2009 година ги тужеше и тогашните пратеници во Собранието – Радмила Шекеринска, Горан Минчев и Горан Мисовски за клевета кога беше објавена снимка на која тој изјавува дека тогашниот премиер Никола Груевски прифатил промена на името на државата. На тројцата пратеници на тогашната опозиција судот им изрече опомена за навреда на Еленовски.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

Од студ починале 54 Европејци за неколку дена

Објавено пред

Како последица на ниските температури и снегот што пред неколку дена ја зафати Европа починале 54 лица, пишува „Франс прес“. Меѓу нив, 21 лице починало во Полска, шест во Чешка, пет во Литванија, по четири во Франција и Словачка, тројца во Шпанија, по двe во Италија, Романија, Србија и во Словенија и по едно лице во Холандија, Англија и во Шведска. Меѓу жртвите голем број се бездомни лица.

Студеното невреме, наречено Ѕверот од истокот, донесе најниски температури зимава во поголем дел од Европа.

Синоќа температурата се спушти на минус 28 степени во Полска и на минус 18 степени во планините во Германија. Во Холандија, по умерениот пораст на температурите, ноќва се очекува нов пад од минус 15 до минус 19 степени.

Во Ирска се очекува доаѓањето на бурата Ема, што, според најавите на метеоролозите, ќе предизвика најголеми снежни врнежи од 1982 година. Ирците се туркаа во маркетите со цел да снабдат доволно продукти по најавите за бура во земјата.

„Црвено метеоролошко предупредување е издадено за југозападна Англија и југот на Велс. Метеоролозите предвидуваат дека висината на снегот би можела да достигне 50 сантиметри со силен ветер, што би предизвикало прекин во снабдувањето со струја и проблеми во сообраќајот.

Британската метеоролошка служба предвиде дека екстремните временски услови ќе траат до следниот викенд.

На југот на Франција силен снег паѓа од средата во областа Монпелје, каде што синоќа беа спасени 2.000 луѓе заробени во возилата на патиштата, а уште 2.000 утрово беа блокирани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија11 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија14 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија16 часа

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија17 часа

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија17 часа

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија19 часа

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести1 ден

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести1 ден

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија1 ден

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија2 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие