Контакт

Uncategorized

Костовски: Законот за јазиците може да има последици врз Уставот

Објавено пред


Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ вчера донесе неуставен закон за двојазичност, со кој се деградира употребата на македонскиот јазик и тој се сведува на ниво на еден од јазиците што се говорат во Република Македонија. Ова е ставот на најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ. Според Дарко Костовски, овој закон е во спротивност со амандманот 5 од Уставот на Република Македонија, а со албанскиот јазик се врши фаворизирање само на една етничка заедница – албанската, а од друга страна, сите други се маргинализираат.

„Можноста судските, управните, извршните, предистражните, истражните, кривичните, прекршочните, парничните, вонпарничните, за извршување санкции и другите постапки да се водат на еден од двата јазика, ја релативизира официјалноста на македонскиот јазик. Дополнително, невозможно е закон што се носи со апсолутно мнозинство да се усогласува со одредби во закони што се носат со двотретинско мнозинство. Двојазичноста на униформите на полицијата, здравствените работници и пожарникарите ја надминува уставната рамка. Според Уставот, двојазичноста може да важи за локалните институции, а не во државните, како што тоа се прави со овој закон. Законот за двојазичност го надминува и Рамковниот договор во точка 6 од него во делот на образование и употреба на јазиците“, вели Костовски.

Имено, во едно мултиетничко општество загрозувачки за сите други заедници е да се донесе закон со кој се промовира една етничка и јазична заедница. Со израмнување на албанскиот јазик со македонскиот се промовира јазичен билингвализам, што може да предизвика последици врз Уставот.

Според него, доколку СДСМ сакал да прошири одредени јазични права, тоа можел да го направи со измена и дополнување на веќе постојниот Закон за употреба на јазикот, што го зборуваат најмалку 20 отсто од граѓаните на Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа.

„Целата постапка беше изведена шверцерски, надвор од законските процедури со ставање европско знаменце. Најсрамно беше злоупотребена постапката за донесување закони од значење за интеграцијата на државата во ЕУ. Законот се повикува на правото на ЕУ, а притоа не наведува на кој акт на Унијата, со датум и број, се повикува. Ваквиот закон доведува до опасност да се нарушат хармонијата и кохезијата на македонското мултикултурно општество поради деградирањето на единствениот интегративен елемент – македонскиот јазик“, вели Костовски.

Според ВМРО-ДПМНЕ, овој закон не го унапредува животот на граѓаните, туку со него се трошат време и пари, кои не носат просперитет.

К. Л.

Uncategorized

ДУИ: Оставката на министерот за правда е висок морален чин

Објавено пред

Од

Демократската унија за интеграција едногласно ја поздрави одлуката за оставка на министерот за правда, Билен Саљији, оценувајќи дека се работи за висок морален чин и порака со висока човечка и политичка одговорност.

„Овој чин на министерот Саљији треба да служи како порака до сите носители на политички функции, особено одговорните за владеењето на правото. Оваа оставка ја повторува пораката дека селективна правда не смее да има и сите преземаме одговорност за довербата на граѓаните кон институциите на земјата“, смета ДУИ.

Претседателството на ДУИ му се заблагодари на министерот Саљији за дадениот придонес за време на функцијата и оцени дека овој висок стандард на индивидуална одговорност поставува нови стандарди во креирањето политики.

Прикажи повеќе...

Uncategorized

(Видео) Се запали автомобил во движење кај Јаја паша

Објавено пред

Се запали автомобил марка „Застава 101“ додека се движеше по улицата кај Јаја паша во Чаир. Нема повредени во инцидентот.

Колата беше изгасната со пп апарат за гаснење пожар, а луѓе се собраа да му помогнат на сопственикот.

Прикажи повеќе...

Daily news

(Видео) Заев го назначи човекот на Груевски за специјален пратеник во НАТО

Објавено пред

Човек од доверба на Груевски, истрошен кадар, лесно менува партиски дресови – ова се само дел од коментарите што ги упатуваат политичари, амбасадори, активисти и новинари за одлуката на Владата да го назначи Лазар Еленовски за специјален владин претставник во НАТО. Неговото искуство како дипломат е веќе познато за јавноста бидејќи тој пред осум месеци беше амбасадор во Брисел, чие дејствување, според некои од познавачите, не придонело многу за евро-атлантските интеграции на Македонија.

– Она што ме интересира е кредибилитетот на Еленовски бидејќи НАТО не е само воена организација, туку и чувар на демократските вредности, и во таа смисла, со оглед на неговиот политички ангажман, тој учествувал во креирање на политиките кои Македонија ја оддалечија од НАТО. Парадоксално е таква личност сега да биде владин претставник на НАТО. Не би ми било чудно да е назначен како некој советник во општина или слично, тоа се политички компромиси, но кога говориме за стратешки интереси на државата, и тоа како е важно. На Влада што се декларира како реформска и која сака да ја врати Македонија на патот кон НАТО и ЕУ, не ѝ прилега да именува таква личност, без да навлегувам во неговите интелектуални капацитети – вели новинарот Борјан Јовановски.

Според новинарката Емилија Лазаревска, недозволиво е на истите кадри да им се доверат функции на кои се утврдило дека не придонесувале ниту во изминатите години, што се потврдило, според неа, со изборот на Еленовски.

– ДУИ вели дека Еленовски е нејзин предлог и тоа не е спорно, но спорно е како е изгласан и зошто имал поддршка од целата Влада, вклучувајќи ги и министрите на СДСМ, за потоа да се брифираат одредени медиуми дека Зеав не се согласувал, но Ахмети ете сакал да го испрати. ДУИ се однесува како разгалено дете во Владата. Со политичкото минато на Еленовски претерано е да му се даде доверба, ние сме виделе што може тој да покаже и да придонесе за државата, а ништо не сме почувствувале. Гледаме и други кадри што долго време биле на функции и кои не покажале резултати, а повторно се наградуваат со високи функции, плати и бенефити и разбирливо е незадоволството во јавноста бидејќи преку глава ни е по толку години едни исти луѓе да решаваат за нашите судбини – вели новинарката Емилија Лазаревска.

Критики за изборот стигнуваат и од НСДП, коалициски партнер на СДСМ и партија во чии редови беше и Еленовски.

-Лошо решение на Владата, Еленовски е човек со висок степен на доверба кај Груевски. Тој е човек што има одговорност и против кого се води истрага за падот на воениот хеликоптер кога беше министер за одбрана, а не понесе ниту морлана одговорност. Неприфатлив е и начинот на кој е предложен, од социјални причини, па не може Владата да решава социјални прашања. Јас моето незадоволство го изразив кај премиерот, вели Тито Петковски, претседател на НСДП.

Од Владата, пак, остануваат на ставот дека изборот е врз основа на досегашното искуство што го поседува и дека Лазар Еленовски ќе придонесе во интегративниот процес на Република Македонија кон НАТО.

Лазар Еленовски е поранешен министер за одбрана во владата на ВМРО-ДПМНЕ од 2006 до 2008 година. Тој со години беше висок функционер на СДСМ и раководеше и со партискиот подмладок. По раскинувањето на владината коалиција во 2008 година, Еленовски ја напушта НСДП и формира нова партија – Социјалдемократска унија (СДУ), чиј лидер е една година. Во 2007 година го напушта лидерското место во партијата, а владата на Груевски го испраќа за амбасадор во Белгија. Мандатот му истече пред осум месеци, а пред локалните избори партијата на Еленовски влезе во коалиција со СДСМ.

Еленовски во 2009 година ги тужеше и тогашните пратеници во Собранието – Радмила Шекеринска, Горан Минчев и Горан Мисовски за клевета кога беше објавена снимка на која тој изјавува дека тогашниот премиер Никола Груевски прифатил промена на името на државата. На тројцата пратеници на тогашната опозиција судот им изрече опомена за навреда на Еленовски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

(Видеодебата) Судир меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки

Новиот предлог-закон за извршување ги разгоре и онака спротивставените интереси меѓу извршителите и граѓаните со блокирани сметки. И новиот како...

Македонија14 часа

Случај „Актор“: Две од фирмите подизведувачи на автопатот Демир Капија-Смоквица биле основани кога почнала изградбата

Moлк од фирмите подизведувачи што вчера специјалното јавно обвинителство ги осомничи за перење пари за изградбата на автопатската делница Демир...

Македонија16 часа

Пратениците на ДУИ поднесоа иницијатива за истрага за случајот „Алмир“

Пратениците на Парламентарната група на Демократската унија за интеграција денеска во Собранието се сретнаа со семејството на Алмир Алиу. Во...

Македонија16 часа

(Видео) Драма во Пржино: Се излизга пат, жителите стравуваат за домовите

Се излизга дел од улицата Пандо Кљашев во скопско Пржино поради градилиште за нова зграда. Асфалтот сосе лимените тараби за...

Македонија18 часа

Професионални војници на АРМ се повредиле со митралез

Генералштабот на Армијата на Република Македонија информира дека денеска, околу 9:55 часот, во касарната „Кузман Јосифовски-Питу“ во Тетово двајца професионални...

Македонија19 часа

(Видео) Груби: Бев сведок на непропорционалното попишување во 2011

Пописот на населението не бил пропаднат, туку законски прекинат, изјави Артан Груби од ДУИ по прес-конференцијата на Специјалното јавно обвинителство...

Македонија19 часа

Паско Кузман доби кривична пријава од финансиската полиција за злоупотреби при возобновувањето на Светиклиментовиот универзитет

Поранешниот директор на Управата за заштита на културното наследство, Паско Кузман, доби кривична пријава од Управата за финансиската полиција, заедно...

Македонија21 час

Коѕијас денеска пристигнува во Скопје

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас, пред неколку дена ја испратил грчката нацрт- спогодба до надлежните институции во земјава. Тој...

Македонија2 дена

(Видео) Груевски: Ќе ме осомничат дека сум станал од ручек и со тоа сум го оштетил буџетот

Експремиерот Никола Груевски по денешното рочиште за случајот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство се пошегува со новинарите и рече дека...

Македонија2 дена

Беса се подготвува за влез во Владата

Движењето Беса ги интензивира преговорите за влез во владината коалиција. За денеска е најавена средба меѓу премиерот Зоран Заев и...

Македонија2 дена

(Видео) Мајката на Алмир: Обвинителката ми го уби синот по вторпат

На денешниот протест за смртта на малиот Алмир, кој се одржа пред Владата на Република Македонија, се обрати и мајката...

Македонија2 дена

(Видео) Куршум на челото на Јовевски, нов протест за смртта на Алмир

Пред Владата на Република Македонија денеска толпа граѓани протестираа во знак на револт поради преквалификацијата на кривичното дело „убиство“ во...

Македонија2 дена

(Видео) СЈО ги осомничи Груевски и Ахмети за пропаднатиот попис од 2011 година

Специјалното јавно обвинителство отвори истрага за пропаднатиот попис од 2011 година. Со истрагата се опфатени тогашните коалициски партнери, претседателот на...

Македонија2 дена

Три нови истраги на СЈО

Специјалното јавно обвинителство денеска обелодени три нови истраги кои се отворени за поранешни високи функционери во државата. Првата истрага е...

Newsletter2 дена

(Видео) „Ровер” повторно одложен – Љубе Бошкоски се шегуваше со обвинителката

Во кривичниот суд повторно е одложено судењето за случајот „Ровер“. Претставници на адвокатската канцеларија „Медарски“ изјавија дека адвокатот Филип Медарски...

Македонија2 дена

Општина Центар: Наместо за споменици, над 1,3 милиони евра ќе бидат пренаменети за долгови и капитални проекти

На барање на Oпштина Центар, Владата ја усвои информацијата за измена и дополнување на намената на одобрени, а неискористени средства...

Македонија2 дена

Невидливите херои на УБК кои го открија скандалот со прислушувањето ќе добијат награди за слобода на говор

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, вработените во УБК кои го открија скандалот со прислушувањето во Македонија, ќе ја добијат годишната...

Македонија2 дена

Инспекторот што крадел злато на увид е осуден на 6 месеци затвор

Судот го осуди со 6 месеци затвор инспекторот што крадел злато од куќа додека траел увидoт. Основниот суд Скопје 1...

Македонија2 дена

(Видео) Министерот за правда поднесе оставка

Министерот за правда, Билен Саљији, поднесе оставка поради преквалификацијата на кривичното дело во случајот со малиот Алмир. Според него, одлуката...

Македонија3 дена

Владата со 16,5 милиони евра ќе го стимулира вработувањето на младите во 2018 година

Со нешто повеќе од една милијарда денари, односно со 16,5 милиони евра, Владата ќе ги стимулира програмите и мерките за...

Досие