Контакт

Бизарно

Во болница наместо перница под главата му ја ставиле неговата отсечена нога

Објавено пред


Двајца лекари во државната болница во индискиот град Џанси се суспендирани, откако било откриено дека на 28-годишен пациент, жртва на сообраќајна несреќа, наместо перница, под главата му ја ставиле неговата отсечена нога.

Роднините на тешко повредениот чистач на училишен автобус, кој по несреќата бил префрлен во болница заедно со 25 повредени деца, рекле за индиската телевизија НДТВ, дека болничкиот персонал ги игнорирал нивните барања да му дадат перница на пациентот.

Директорот на болницата, Садна Каушник за агенцијата РТИ рекол дека на пациентот веднаш му било укажана помош, а дека ногата под неговата глава ја ставил еден од неговите роднини.

Властите во државата Утар Прадеш наредиле истрага за инцидентот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Бизарно

Болница во Виена за 95.000 евра ангажирала „ловец“ на лоша енергија

Објавено пред

Од

Болница во Виена, Австрија потпишала договор вреден 95.000 евра со истерувач на негативна енергија. Надлежните го ангажирале „ловецот“ на штетни бранови за енергетски да ја прочисти новоизградената болничка зграда.

Се огласила и виенската бискупија која на Твитер соопштила дека целосно непотребно е ангажиран овој истерувач на негативна енергија, бидејќи црковниот благослов бил сосема доволен, а и поевтин. Стручњакот, кој болницата го ангажирала да направи „заштитен енергетски прстен“ околу објектот, за своите вуду-услуги, според договорот, би требало да наплати 95.000 евра. Меѓутоа, овој проект е запрен бидејќи овој скандалозен договор протекол во јавноста. Според медиумите, три лица биле приведени во врска со скандалот.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Си го довела животот во опасност поради тоа што држела паметен телефон повеќе од 20 часа

Објавено пред

Од

Жена од Кина добила згрутчување на крвта опасно по живот, откако го држела својот мобилен телефон во раце повеќе од 20 часа. Четириесет и едногодишната жена поминала три часа на операција за време на која лекарите успеале да ѝ го спасат живот.

Таа го држела телефон во раце за време на подолго патување со воз, а кога го напуштила возот, едвај можела да зборува и да ги движи прстите. Лекарите потвридле дека доколку не била брзо оперирана, ќе го загубела животот.

„Седела во истата позиција цели 20 часа бидејќи имало многу патници во возот“, изјавил доктор Менг, кој ги предупредил луѓето да не ги држат телефоните предолго во иста позиција бидејќи може да дојде до згрутчување на крвта. Како што изјавил тој станува збор за проблем кој почесто се јавува кај помладите луѓе кои не ги испуштаат своите паметни телефони од раце.

 

Прикажи повеќе...

Бизарно

Престојот во вселената му ја сменил ДНК и сега не е ист како братот близнак

Објавено пред

Гените на американскиот астронаут Скот Кели делумно се измениле откако поминал една година во вселената, потврди НАСА. Седум отсто од неговите гени не се вратиле во состојбата во која биле пред заминувањето на долгата мисија.

Скот и неговиот близнак брат Марк Кели, исто така астронаут, биле субјекти на истражување, чија цел била да се утврди што точно се случува со телото по една година помината во вселената.

Скот на Меѓународната вселенска станица останал од март 2015 година до март 2016 година, а за тоа време Марк бил на Земјата. Тоа била воедно и последната мисија на Скот, кој во текот на неговата кариера минал 520 дена во вселената.

Истражувачите го проучиле престојот на Скот во вселената со психолошките и физиолошките страни споредувајќи ги резултати со тие од неговиот брат, кој останал на Земјата.

Десет тима претставиле прелиминарни резултати минатата година, а оваа година тие се и потврдени. Поради престојот во вселената, гените на Скот претрпеле промени поради недостиг на кислород, чести воспалителни процеси и изненадувачки промени во внесувањето хранливи материи. Повеќето од промените се поправиле по враќањето на Земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Вести8 часа

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести11 час

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија14 часа

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија19 часа

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет20 часа

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија1 ден

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија2 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион2 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести2 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија2 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија2 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија2 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Македонија3 дена

Притвор за екс-директорот Васе Доневски

Судија на претходна постапка ги прифати предлозите на Јавното обвинителство за определување мерка притвор за екс-директорот на Службата за општи...

Македонија3 дена

Јовески: Четворицата обвинители реагираат пристрасно и непрофесионално

Државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, ја осуди постапката на четворицата обвинители што денеска јавно реагираа со соопштение за случајот со...

Македонија3 дена

(Видео) Апсење и претрес кај ексдиректорот на СОЗР, Васе Доневски

По три месеци истрага, Финансиската полиција поднесе кривична пријава и го приведе ексдиректорот на Службата за општи и заеднички работи на...

Македонија3 дена

(Видео) Заев го обвини претседателот Иванов за кукавичлук

Премиерот Зоран Заев го обвини претседателот на државата Ѓорге Иванов дека го крши Уставот со одлуката да не го потпише...

Македонија3 дена

Четворица обвинители реагираат: На Бобан Илиќ требало да му се суди за убиство

Џелал Бајрами, Ферат Елези, Башким Бесими и Исмаил Дардишта се четворицата обвинители што денеска испратија писмо до јавноста со кое...

Македонија3 дена

(Видео) Апасиев: Само со мртов претседател законот може да влезе во сила

Законот за јазиците е мртво новороденче, а без потпис на претседателот Ѓорге Иванов не може да влезе во сила бидејќи...

Македонија3 дена

(Видео) Шахпаска: Нема од што да се плашам, немам полициско обезбедување

Пратеничката од СДСМ, Јагода Шахпаска, изјави дека нема од што да се плаши и дека таа не побарала полициско обезбедување...

Досие