Контакт

Забава

Најпознатиот симбол на Париз ќе добие нова боја?

Објавено пред


Кога Ајфеловата кула била изградена во 1899 година, многу парижани ја гледале со презир. На ова можеби влијаел и фактот дека најпрепознатливиот француски споменик тогаш бил обоен во црвена боја. За 129 години постоење, кулата е бојосана 19 пати.

За јубилејното 20-то бојосување, чиј почеток е најавен во текот на годинава, француското Министерство за култура и градските власти треба да одлучат дали повторно ќе се користи постојната метална боја или некоја друга нијанса.

„Имаме идеја повторно да ги заживееме старите бои, како што обично се прави кога се обновува стара уметничка слика. Размислуваме да додадеме нови нијанси на постојната“, соопштиле од Министерството за култура.

Авторот на кулата, францускиот инженер Густав Ајфел, првично го замислил зданието во црвена боја за да може полесно да се заштити од ‘рѓа. Од нејзината изградба Ајфеловата кула била бојосувана во окер, жолта и неколку нијанси на кафеава, пишува Travel and Leisure.

Инаку, за јубилејното бојосување, кое ќе започне во октомври и ќе трае околу три години, ќе бидат потребни 60 тони боја. Се планира работата, која ќе вклучува и поставување непробојно стакло околу споменикот, да чини околу 300 милиони евра.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Забава

Почина последниот преживеан северен бел носорог

Објавено пред

Од

Последниот преживеан машки северен бел носорог почина по неколку месеци болест, соопштија неговите негуватели, објави Би-Би-Си.

Судан (45) живеел во Институт за заштита на специфични видови на животни во Кенија. Откако му се влошила состојбата поврзана со возраста, тој вчера бил успан.

По неговата смрт, останаа само две жени – неговата ќерка и внука, живи подвидови во светот.

Надежта за зачувување на северен бел носорог сега лежи во развојот на техники за ин витро оплодување.

Прикажи повеќе...

Забава

Притисок врз Цукерберг да се соочи со проблемот за прекршувањето на приватноста на податоците на „Фејсбук“

Објавено пред

Од

Основачот и главен извршен директор на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, се соочува со засилени повици да се појави лично во истрагата за однесувањето на социјалната мрежа, објави Би-би-си.

Неговата компанија е обвинета дека не успеала правилно да ги информира корисниците дека нивните информации на профилот можеби биле добиени и чувани од страна на „Кембриџ аналитика“, компанија за податоци која е основана за помош на Доналд Трамп на американските претседателски избори во 2016 година.

Социјалната мрежа во петокот објави дека ја блокирал „Кембриџ аналитика“ од „Фејсбук“ додека ги истражувал тврдењата дека лондонската фирма ветила, а не ги избришала податоците што ги добила со користење методи што ги кршат политиките на „Фејсбук“. И „Кембриџ аналитика“ и „Фејсбук“ негираат какви било прекршоци.

И покрај ветувањето дека во 2018 година ќе ја фиксира својата компанија, основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, успеа да избегне ангажирање со растечкиот број критичари на страницата – наместо да испрати адвокати или политички шефови на разни расправи на комисиите.

Прикажи повеќе...

Бизарно

Го запрела полиција и извадил возачка со фотографија од Хомер Симпсон

Објавено пред

Од

Британец, кој бил запрен од сообраќаен полицаец поради прекршок при возење, ја влошил ситуацијата кога на полицаецот му покажал возачка дозвола со фотографија од Хомер Симпсон покрај своите податоци и потпис.

На фотографијата Хомер се држи за главата исто како кога го изговара своето познато „Доох“, а адресата е во американскиот град Спрингфилд.

Полицијата на „Твитер“ ја објави лажната фотографија, а подоцна се дознало дека и адресата била лажна, односно дека познатото семејство Симпсон во познатата цртана серија не живее на дадената адреса.

Возилото е запленето, а возачот приведен поради возење без осигурување и прописна дозвола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 часа

(Видео) Водно се прекопува поради гасоводот, предвидена е и сеча на шума

Парк-шумата Водно од минатата недела е цел на нови градежни активности. Се прекопува поради изградбата на гасоводот за што е...

Македонија21 час

(Видео) Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Членови на семејството на новинарот и претседател на ЗНМ, Насер Селмани, добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска...

Македонија24 часа

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“

СЈО се откажа од обвинението за случајот „Сопот“. Обвинителката Катица Јанева пред судот изјави дека нема докази со кои може...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Јас лично ќе ги заштитам дечињата на пратениците

Премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање пред судот, рече дека со протестите што се организираат пред домовите на пратеницте...

Македонија1 ден

Снимките од Кабинетот на Заев ќе се гледаат во судница

Судот го прифати брањето на претседателот на Владата, Зоран Заев, и неговите адвокати, снимките за „Поткуп“ да бидат изведени во...

Македонија1 ден

(Видео) Протести пред домот на пратеничката Фросина Ременски, демонстрантите ги нарече гробари на мирот

Протестите пред домовите на пратениците што гласале за донесување на законот за јазиците, вчера продолжија пред домот на пратеничката и...

Македонија1 ден

Во среда нов протест за малиот Алмир пред Влада

Нов протест се најавува во Скопје, како реакција на судската постапка за смртта на малиот Алмир од Куманово. На социјалните...

Вести2 дена

(Видео) Путин: Имаме голема иднина пред нас, ако останеме обединети

„Русија има голема иднина пред неа, доколку граѓаните останат обединети“, порача рускиот претседател Владимир Путин вечерва на собирот во Москва,...

Вести2 дена

Путин слави уште еден триумф

Владимир Путин, според првите прелиминарни резултати на претседателските избори во Русија, освои победа и обезбеди уште еден мандат на чело...

Македонија2 дена

(Видео) Формирана нова партија – Граѓанско Демократска Унија

Граѓанско Демократска унија е името на новата партија на домашната политичка сцена која денеска го одржа основачкото собрание во хотелот...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Со најдобрата програма досега ќе ѝ ставиме крај на оваа влада со изместени вредности

Во Македонија не се живее подобро, рече денеска на прес-конференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Тој истакна дека стануваме држава...

Економија2 дена

Македонија и Грција ќе се поврзат со гасоводна мрежа долга 120 километри

Од Владата информираат дека периодов се утврдуваат временската рамка и деталите за реализација на траса за гасно поврзување меѓу Македонија...

Свет2 дена

(Видео) Ердоган: Го освоивме центарот на Африн

Силите кои го поддржуваат владеењето на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, ја презеле контролата врз центарот на сирискиот град Африн....

Македонија3 дена

(Фото) Во Охрид состанок на кризниот штаб: Невремето оштети повеќе објекти на крајбрежјето

Повеќе места на крајбрежјето на Охрид се оштетени поради силниот ветар, кој во текот на денот дуваше со брзина од...

Македонија3 дена

(Видео) Ѓорѓиевски: Заев излажа дека парите и униформите нема да бидат двојазични

„Владејачкото мнозинство на сила и без почитување на правото на амандманска расправа го донесе неуставниот закон за двојазичност, кршејќи го...

Регион3 дена

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море

Најмалку 14 мигранти се удавија во Егејското море. Грчката крајбрежна стража соопшти дека во близина на островот Самос, потонал брод...

Вести3 дена

Русија со контрамерки – ќе протера 23 британски дипломати

Русија ќе протера 23 британски дипломати и ќе ги прогласи за „персона нон грата“, како одговор на одлуката на официјален...

Македонија3 дена

Судењето за смртта на Алмир – тема на седницата на Претседателството на ДУИ

Претседателството на Демократската унија за интеграција на состанок во Тетово разговарало и за судскиот процес за случајот со малиот Алмир....

Македонија3 дена

Писмо со куршум за Коѕијас пред посетата на земјава

Министерот за надворешни работи Никос Коѕијас добил писмо во кое имало завиткан куршум пред посетата на Македонија, објави грчкиот портал iefimerida.gr. Пораката...

Економија3 дена

Aгенцијата „Стандард и Пурс” го потврди кредитниот рејтинг на Македонија

Aгенцијата „Стандард и Пурс” соопшти дека го потврдува кредитниот рејтинг на Македонија ББ- со стабилен изглед. Потврдата на стабилниот изглед...

Досие