МАКФАКС

Занимливости

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Наука

  – Познатиот физичар Стивен Хокинг, преку холограм и се обрати на публиката во Хонгконг истакнувајќи ја користа од оваа технологија, која се почесто се користи во политиката и шоубизнисот.

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Филипинец спасен по 56 денови на море

Филипинец спасен по 56 денови на море

Занимливости

  Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите медиуми, пренесува AFP.  

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Филипинец спасен по 56 денови на море

Филипинец спасен по 56 денови на море

Занимливости

Филипински рибар е спасен во водите крај Папуа Нова Гвинеја откако плутал по морето 56 денови, но неговиот чичко не издржал, известуваат во саботата папуансите медиуми, пренесува AFP. Двајцата мажи

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Дојче Телеком и Gorillaz ќе отворат нова димензија во музиката

Дојче Телеком и Gorillaz ќе отворат нова димензија во музиката

Естрада

Преку својата меѓународна музичка програма, Electronic Beats, Дојче Телеком ги здружува силите со Gorillaz за да отвори нова димензија во музиката низ Европа. Во план е да се искористат новите

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Големо откритие: Белите дробови не се само за дишење, туку и за производство на тромбоцити

Големо откритие: Белите дробови не се само за дишење, туку и за производство на тромбоцити

Здравје

  Научници открија дека белите дробови не само што служат за дишење, туку и за производство на тромбоцити, крвни зрнца

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Американски лекар со пробив во борбата против подмолната болест – сепса на крвта

Американски лекар со пробив во борбата против подмолната болест – сепса на крвта

Билтен

  Американскиот лекар Пол Марик изјави дека открил ефективен начин за борба против инфицирањето на крвта т.н. сепса. Тој лекувал

Прочитајте го целиот напис
24.03.2017

Руската претставничка на Евровизија би можела да настапи преку сателит

Руската претставничка на Евровизија би можела да настапи преку сателит

Естрада

Организаторите на натпреварот Песна на Евровизија и предложија во четврток на руската пејачка Јулија Самојлова својот настап на Евросонгот да

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

(ГАЛЕРИЈА) Холанѓани прават кожа од овошје: Икона квалитетна кожа од портокали за чанти за дами

(ГАЛЕРИЈА) Холанѓани прават кожа од овошје: Икона квалитетна кожа од портокали за чанти за дами

Занимливости

  Што се случува кога холандски студенти, кои специјализираат “Дизајн” при академијата “Вилем де Кунинг” си земат при срце еден

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Нова романса: Том Круз се вљуби во актерка 26 години помлада од него

Нова романса: Том Круз се вљуби во актерка 26 години помлада од него

Занимливости

Откако се разведе од Кејти Холмс во 2012 година, Том Круз немаше ниту една сериозна љубовна врска, но сега изгледа

Прочитајте го целиот напис
23.03.2017

Детскиот фестивал „Поточиња“ во МОБ

Детскиот фестивал „Поточиња“ во МОБ

Естрада

  Со пристигнување на пролетта, на 8 – 9 април во Македонска опера и балет пристигнува и новото 14-то издание

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *