МАКФАКС

Занимливости

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Скандалозна Оскаровска церемонија: Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

Занимливости

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на 89-та церемонија на доделувањето на наградите на Американската академија за филмска уметност и наука: за режија, фотографија, главна женска улога, музика, песна

Прочитајте го целиот напис
27.02.2017

Мерил Стрип го обвини Карл Лагерфелд дека ѝ ја упропастил вечерта на Оскарите

Мерил Стрип го обвини Карл Лагерфелд дека ѝ ја упропастил вечерта на Оскарите

Естрада

Американсата актерка Мерил Стрип во саботата го обвини дизајнерот Карл Лагерфелд дека ѝ ја упропастил вечерта на доделувањето на најпрестижните филмски награди Оскарите, лажно обвинувајќи ја дека ѝ е платено

Прочитајте го целиот напис
26.02.2017

Шведски политичар предлага платена пауза за секс

Шведски политичар предлага платена пауза за секс

Занимливости

  Пер-Ерик Мускос, четириесет и двегодишен советник од градот Оверторн од Шведска, предложи воведување едночасовна платена пауза за сексуални односи со партнерот. „Студиите покажуваат дека сексот е здрав“, велу Мускос

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Постењето го регенерира дијабетичниот панкреас

Постењето го регенерира дијабетичниот панкреас

Здравје

Панкреасот може да се активира за саморегенерација преку еден вид исхрана, односно преку постење, тврдат американски научници. Враќањето на функцијата на овој орган, кој помага при контролирање на нивото на

Прочитајте го целиот напис
24.02.2017

Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше (ВИДЕО)

Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше  (ВИДЕО)

Екологија

Видеото на кое е снимено како група амурски тигри го ловат квадрикоптерот кој го следи нивното движење станува сé попопуларно

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Њујоршката полиција ловела бик низ улиците на Квинс

Њујоршката полиција ловела бик низ улиците на Квинс

Бизарно

Њујоршката полиција повеќе од два часа ловеше див бик низ улиците на Квинс, кој побегнал од локалната кланица, пренесуваат американските

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Дејвид Боуви ги одбележа годинашните Британските музички награди

Дејвид Боуви ги одбележа годинашните Британските музички награди

Естрада

Признанијата за најдобар пејач и за најдобар албум годинава на Британските музички награди ги доби Дејвид Боуви, кој почина во

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Билтен

Неодамна откриената ѕвезда TRAPPIST-1 во соѕвездието Водолија е матица на седум планети аналогни на Земјата, од кои на три од

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Звукот на штурците може да стане минато

Звукот на штурците може да стане минато

Екологија

  Опстанокот на сите видови штурци и скакулци е загрoзен, се вели во првата сеопфатна проценка од тој вид, односно

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Животниот век ќе ја помине бариерата од 90 години до 2030 година

Животниот век ќе ја помине бариерата од 90 години до 2030 година

Занимливости

Жените од Јужна Кореја ќе бидат први во светот со просечен животен век над 90 години, сугерира анализата направена од

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *