МАКФАКС

Екологија

ЕУ усвои нови стрикни еколошки норми

ЕУ усвои нови стрикни еколошки норми

Daily news

  Специјалниот комитет со претставници на 28-те земји членки гласаа со квалификувано мнозинство за амандманите кои се ставени во т.н.. Референтен документ, за најдобри достапни техники при големие горивни инсталации,

Прочитајте го целиот напис
29.04.2017

САД привремено запреа изградба на автопат заради пчела

САД привремено запреа изградба на автопат заради пчела

Daily news

Сојузна судика во САД привремено ја стопираше изградбата на автопат во предградие на Чикаго бидејќи тоа би можело негативно да влијае врз една врста пчели. Окружната судика Џерон Џонсон Колман

Прочитајте го целиот напис
24.04.2017

Поглед што ги воодушеви Канаѓаните

Поглед што ги воодушеви Канаѓаните

Daily news

Жителите на јужниот брег на Њу Фаундленд во Канада неодамна „добија“ санта мраз на чекор до подрачјето каде што живеат. Масивното парче пловечки мраз е снимен на плажата Мидл Ков

Прочитајте го целиот напис
21.04.2017

Во првата операција на желудник на желка извадени илјада монети

Во првата операција на желудник на желка извадени илјада монети

Билтен

Тајландските ветеринари извадиле речиси илјада метални парички од желудник на желка, што е досега првата ваква позната операција во светот. Петмина хирурзи од ветеринарниот институт во Бангкок шест часа ја

Прочитајте го целиот напис
07.03.2017

Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше (ВИДЕО)

Амурските тигри го „ликвидираа“ дронот што ги следеше  (ВИДЕО)

Екологија

Видеото на кое е снимено како група амурски тигри го ловат квадрикоптерот кој го следи нивното движење станува сé попопуларно

Прочитајте го целиот напис
23.02.2017

Звукот на штурците може да стане минато

Звукот на штурците може да стане минато

Екологија

  Опстанокот на сите видови штурци и скакулци е загрoзен, се вели во првата сеопфатна проценка од тој вид, односно

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Детектиран радиоактивен облак над Европа, научниците не знаат од каде потекнува

Детектиран радиоактивен облак над Европа, научниците не знаат од каде потекнува

Екологија

Ширум Европа во јануари оваа година била забележана мало, но загрижувачко ниво на радијација, а научниците безуспешно се обидуваат да

Прочитајте го целиот напис
21.02.2017

Научниците покажаа како се формира „временска бомба“

Научниците покажаа како се формира „временска бомба“

Екологија

Американската геофизичка заедница ја објави снимката на којашто се гледа како се формира моќна бура во северниот дел на Атлантскиот

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Шведската компанија Vattenfall ќе го замени возниот парк со електрични возила

Шведската компанија Vattenfall ќе го замени возниот парк со електрични возила

Екологија

Шведската државна компанија за дистрибуција на електрична енергија Vattenfall, планира да го замени сиот возен парк и за време од

Прочитајте го целиот напис
13.02.2017

Над 200 од насуканите китови на новозеландската плажа спасени со плимата

Над 200 од насуканите китови на новозеландската плажа спасени со плимата

Екологија

Повеќе од 200-те китови кои останаа насукани на плажа во Нов Зеланд успеале да отпливаат назад кон отвореното море, соопшти

Прочитајте го целиот напис
12.02.2017
1 2 3 55

Макфакс е-билтен

Email *