21/01/2017

Мртво море буквално умира

Нешто се случува со најниската точка на нашата планета, која се наоѓа на некои 430 метри под нивото на морето. Мртво море, солено езеро сместено...

Во Русија регистрирана рекордно ниска температура од минус 62 степени

Рекордно ниска температура од минус 62 Целзиусови степени е регистрирана во областа Големо Олхово во автономниот округ Ханти-Мансиск, соопштија локалните власти во средата. „Вчера во...

ОН: Изминатите пет години биле најтопли во историјата

Изминатите пет години биле најтопли во историјата, а сѐ повеќе докази потврдуваат дека топлотните бранови, поплавите и растечкото ниво на морето, се предизвикани од...

Сонцето над Мурманск изгрева по 40 дена

Во средата по локално време Сонцето првпат ќе изгрее над Мурманск, на северозападот од Русија, по поларната ноќ која траеше 40 дена, а во...

Видео: Холандските возови возат само на ветар

  Директорот на холандските железници се врза за ветерница и заврте круг со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на...

Новооткриено растение наречено „Хендрикс живее вечно“

Научниците од американската сојузна држава Калифорнија новооткриено растение го нарекоа по митскиот гениј на гитарата и легенда на рокенрол музиката Џими Хендрикс. Растението од родот...

ВИДЕО. Снимен реткиот морски змеј

Истражувачите успеале неодамна да го снимат новиот претставник на семејството на иглести риби – виолетовиот морски змеј. Овој нов вид првпат беше откриен во 2015...

Смртоносна медуза се шири крај австралискиот брег

Мал но смртоносен вид медуза се спушта полека но сигурно крај источниот брег на Австралија со зголемувањето на температурата на водата, предупредуваат стручњаците за...

Екологија: Во Париз се бара историски договор за запирање на растот на температурата

Светските челници покренуваат во понеделникот на најголемиот собир кога и да е организиран надвор од Обединетите нации, амбициозен обид да се запре порастот на...

Првите луѓе го препливаа Мртвото море

Група храбри и издржливи пливачи успеаја да го препливаaт Мртвото море од Јордан до Израел, што е прв таков регистриран потфат. Пливањето го организираше здружението...