МАКФАКС

Екологија

Нови 240 китови се насукаа на плажа во Нов Зеланд

Нови 240 китови се насукаа на плажа во Нов Зеланд

Екологија

Бројот на китови што се насукаа на плажа во Нов Зеланд се зголемил за уште 240, јави BBC. Порано во саботата доброволци вратија во водата околу стотина од близу 400

Прочитајте го целиот напис
11.02.2017

Пукнатините на Антарктикот се зголемуваат со запрепастувачка брзина

Пукнатините на Антарктикот се зголемуваат со запрепастувачка брзина

Екологија

Процепот на Антарктикот во последните два месеци се зголеми за 27 километри. Рапидно расте пукнатината на ледениот гребен „Ларсен Ц“, а научниците се загрижени дека наскоро потполно ќе се одвои.

Прочитајте го целиот напис
08.02.2017

Исчезна Јабланичкото Езеро во БиХ

Исчезна Јабланичкото Езеро во БиХ

Екологија

Јабланичкото Езеро во Босна и Херцеговина целосно исчезна откако Електростопанство на БиХ максимално ги искористи резервите на вода што беа таму акумулирани за да произведе што повеќе струја за време

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Неуспешна првата јапонска мисија за собирање на вселенски отпад

Неуспешна првата јапонска мисија за собирање на вселенски отпад

Екологија

Јапонските власти соопштија во понеделник дека експерименталната мисија за собирање на вселенски отпад не успеала. Јапонија во декември во вселената испрати летало за снабдување на Меѓународната вселенска станица(МВС), која понесе

Прочитајте го целиот напис
06.02.2017

Мрмотот Фил вели дека зимата продолжува уште шест седмици

Мрмотот Фил вели дека зимата продолжува уште шест седмици

Екологија

Најпознатиот американски временски прогнозер, мрмотот Фил преку здружението „Внатрешен круг“ од местото Панксатони во четвртокот ја виде својата сенка, се

Прочитајте го целиот напис
02.02.2017

Љубители на селфи до смрт измачија делфинче

Љубители на селфи до смрт измачија делфинче

Бизарно

Корисниците на социјалните мрежи се гневни поради инцидентот кој се одиграл на плажата кај Санта Тересите во Аргентина, кога толпата

Прочитајте го целиот напис
29.01.2017

Научна експедиција ќе провери дали Монт Еверест се смалил

Научна експедиција ќе провери дали Монт Еверест се смалил

Екологија

Членови на научна експедиција наскоро ќе заминат на Монт Еверест за да измерат дали „Покривот на светот“ се смалил по

Прочитајте го целиот напис
26.01.2017

Пекинг годинава ќе потроши 2,7 милијарди долари за почист воздух

Пекинг годинава ќе потроши 2,7 милијарди долари за почист воздух

Екологија

Пекинг оваа година ќе потроши 2,7 милијарди долари за борба против згадувањето на воздухот, јави агенцијата Синхуа. Парите ќе бидат

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

Светските температури во 2016 пробија нов рекорд, трета година по ред

Светските температури во 2016 пробија нов рекорд, трета година по ред

Екологија

Светските температури достигнаа во 2016 година рекордни висини, трета година по ред, приближувајќи се на дозволениот праг за глобално загревање,

Прочитајте го целиот напис
18.01.2017

Еко герила: Југохром е голем загадувач на Тетово

Еко герила: Југохром е голем загадувач на Тетово

Екологија

  Најновите податоци за загадувањето на воздухот од мерењата кои се вршат постојано од Министерството за животна средина и просторно

Прочитајте го целиот напис
17.01.2017

Макфакс е-билтен

Email *