МАКФАКС

Hitech

Samsung ги отфрла гласините за дефект во екранот на Galaxy S8

Samsung ги отфрла гласините за дефект во екранот на Galaxy S8

Daily news

За време на конференциски повик по прогласувањето на рекордните финансиски резултати за кварталот, претставници на Samsung ги отфрлија шпекулациите дека новите смартфони Galaxy S8 и Galaxy S8 + имаат дефект

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Нови македонски видеоигри достапни на Гугл плејстор

Нови македонски видеоигри достапни на Гугл плејстор

Daily news

Во продукција „Линкс Студио“ од Скопје излегоа две нови македонски видеоигри  „Балон Бадабум!“ и „Тамб тамп“ (Борба со палци) кои од денеска бесплатно се достапни на Гугл плејстор. Игрите се за мобилни телефони и таблети.

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

И покрај скандалите Yahoo ја испраќа директорката со 186 милиони

И покрај скандалите Yahoo ја испраќа директорката со 186 милиони

Daily news

Мариса Маер, досегашната директорка на Yahoo, ќе замине од компанијата и ќе добие најверојатно дури 186 милиони долари. Акционерите ќе бараат да се одобри оваа огромна сума за Маер, иако

Прочитајте го целиот напис
27.04.2017

Џек Ма предупредува на роботите

Џек Ма предупредува на роботите

Daily news

Кинескиот мултимилијардер и челник на е-трговецот „Алибаба“ предупреди дека светот може да доживее децении страдање поради промените кои ќе ги предизвикаат интернетот и технологијата во различни стопански гранки, а за

Прочитајте го целиот напис
25.04.2017

Епл заинтересиран да го преземе Дизни

Епл заинтересиран да го преземе Дизни

Daily news

ИТ гигантот, според неофицијалните информации, би презел една од најголемите медиумски компании за забава. Како што се шпекулира, „Ејпл“ би

Прочитајте го целиот напис
16.04.2017

Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8+ – паметни телефони за кои не постојат граници

Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8+ – паметни телефони за кои не постојат граници

Hitech

  Самсунг Електроникс (Samsung ElectronicsCo. Ltd.) ги претстави пред светот Галакси С8 (Galaxy S8) и Галакси С8+(Galaxy S8+) уредите кои

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Hitech

Пронаоѓачот на литиум-јонските батерии, 94 годишниот Џон Гуденаф, дојде до ново важно откритие – стаклени батерии кои можат значително да

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Првпат организирана „трка“ меѓу квантните компјутери

Првпат организирана „трка“ меѓу квантните компјутери

Hitech

Американските физичари кои го создадоа еден од најнапредните квантни компјутери минатата 2016 година, го спроведоа првиот споредбен тест меѓу два

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Во Кина робот започна да патролира на железничка станица

Во Кина робот започна да патролира на железничка станица

Hitech

На железничката станица за брзи возови во градот Женгжу, во кинеската покраина Хенан, од петокот првпат започна да патролира полицаец

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Извештај: САД се главниот извир и цел на DDoS сообраќај во светот

Извештај: САД се главниот извир и цел на DDoS сообраќај во светот

Hitech

Американката аналитичка компанија а Akamai Technologies, објави во средата дека најголемиот број кибернетички напади отпаѓаат на САД, со 24 отсто,

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017
1 2 3 52

Макфакс е-билтен

Email *