21/01/2017

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн...

Малициозен софтвер ги напаѓа паметните телефони

Малициозен софтвер ги „напаѓа“ Андроид паметните телефони и успеал да влезе во над еден милион кориснички сметки на Google. Со хакирањето можат да се...

Apple развива нов модел на iPhone под кодно име „ Ferrari“

Apple има намера својот најнов модел за следната година да го развива под кодното име Ferrari, а ќе го претстави во септември. Apple следната година...

Интернет страница за лесно бришење на профилите на социјалните мрежи

Шведските девелопери Вил Далбо и Линус Унербек направиле сервис кој што овозможува на едно место, прилично едноставно да биде избришан профил на некоја од...

Lily ќе остане само неостварен сон

  Помина скоро една година и половина откако во јавноста се појави симпатичниот дрон Lily, па така за остварување на таа идеа се сеобраа дури...

Пад на продажбата на мобилните телефони на тајванските компании

HTC, Asus и Acer бележат пад на продажбата на своите телефони на пазарите во САД, Европа и Кина, поради што тие нема да ги...

Амазон ќе гради воздушни магацини

Компанијата Амазон предаде патент за лебедечки магацини во кои би ги чувал производите за достава кои би служеле како бази за полетување на дронови. Патентот...

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

Минатото лето Кина го најави концептот на „подигнат“ автобус, што требаше да биде решение за огромните сообраќајни гужви во големите градови. Само неколку месеци...

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат на специјализираните факултети, развиениот...

Apple ќе развива паметни очила

Започнаа со паметен телефон, па пристигна паметниот часовник, сега во Apple си поставиjа нова цел односно започнаа со изработка на паметни очила. Од компанијата сеуште...