МАКФАКС

Hitech

Епл заинтересиран да го преземе Дизни

Епл заинтересиран да го преземе Дизни

Daily news

ИТ гигантот, според неофицијалните информации, би презел една од најголемите медиумски компании за забава. Како што се шпекулира, „Ејпл“ би требало да понуди околу 200 милијарди американски долари за преземањето

Прочитајте го целиот напис
16.04.2017

Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8+ – паметни телефони за кои не постојат граници

Самсунг ги претстави новите Галакси С8 и С8+ – паметни телефони за кои не постојат граници

Hitech

  Самсунг Електроникс (Samsung ElectronicsCo. Ltd.) ги претстави пред светот Галакси С8 (Galaxy S8) и Галакси С8+(Galaxy S8+) уредите кои ги рушат традиционалните граници на паметните телефони со својот беспрекорен

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Ново откритие – стаклени батерии што може да ја складираат енергијата на ветерот и Сонцето

Hitech

Пронаоѓачот на литиум-јонските батерии, 94 годишниот Џон Гуденаф, дојде до ново важно откритие – стаклени батерии кои можат значително да го подобрат проблемот со складирањето на електричната енергија. Новиот изум

Прочитајте го целиот напис
14.03.2017

Првпат организирана „трка“ меѓу квантните компјутери

Првпат организирана „трка“ меѓу квантните компјутери

Hitech

Американските физичари кои го создадоа еден од најнапредните квантни компјутери минатата 2016 година, го спроведоа првиот споредбен тест меѓу два вакви уреда, а резултатите од експериментот ги објавија на електронската

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Во Кина робот започна да патролира на железничка станица

Во Кина робот започна да патролира на железничка станица

Hitech

На железничката станица за брзи возови во градот Женгжу, во кинеската покраина Хенан, од петокот првпат започна да патролира полицаец

Прочитајте го целиот напис
18.02.2017

Извештај: САД се главниот извир и цел на DDoS сообраќај во светот

Извештај: САД се главниот извир и цел на DDoS сообраќај во светот

Hitech

Американката аналитичка компанија а Akamai Technologies, објави во средата дека најголемиот број кибернетички напади отпаѓаат на САД, со 24 отсто,

Прочитајте го целиот напис
15.02.2017

Телефони од иднината

Телефони од иднината

Hitech

  Дизајнот на телефоните во главно е ист, речиси сите се правоаголни, но дизајнерите Филипе Старк и Џером Оливет отидоа

Прочитајте го целиот напис
01.02.2017

Автобус без возач започна да сообраќа во Париз

Автобус без возач започна да сообраќа во Париз

Hitech

Автобус без возач започна да сообраќа во Париз. Ноата технологија е воведена со цел да се намали процентот на загаденост

Прочитајте го целиот напис
24.01.2017

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Кинески робот новинар ја објави првата статија

Hitech

Иако експертите во медиумската индустрија водат дискусии за иднината на новинарската професија, а десетици илјади студени ширум светот се обучуваат

Прочитајте го целиот напис
19.01.2017

Мал уред го лоцира вашето возило со користење смартфон

Мал уред го лоцира вашето возило со користење смартфон

Hitech

Дали некогаш сте го изгубиле вашиот автомобил на паркинг? Се случува. Паркирате и одите на шопинг. Кога ќе се вратите,

Прочитајте го целиот напис
16.01.2017
1 2 3 52

Макфакс е-билтен

Email *