МАКФАКС

Hitech

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

Пропадна кинескиот проект за автобусот на иднината

Hitech

Минатото лето Кина го најави концептот на „подигнат“ автобус, што требаше да биде решение за огромните сообраќајни гужви во големите градови. Само неколку месеци подоцна соопштено е дека овој проект

Прочитајте го целиот напис
12.01.2017

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

Google во тајност „ја ослободи“ вештачката интелигенција AlphaGo

Hitech

Програмерите на компанијата Google признаваат дека таинствениот „мајстор“ во древната кинеска играта Го, кој последните неколку седмици ги победи стотиците најдобри играчи во онлајн игрите, всушност е вештачката интелигенција AlphaGo,

Прочитајте го целиот напис
09.01.2017

Амазон ќе гради воздушни магацини

Амазон ќе гради воздушни магацини

Hitech

Компанијата Амазон предаде патент за лебедечки магацини во кои би ги чувал производите за достава кои би служеле како бази за полетување на дронови. Патентот бил предаден уште пред две

Прочитајте го целиот напис
30.12.2016

Пад на продажбата на мобилните телефони на тајванските компании

Пад на продажбата на мобилните телефони на тајванските компании

Hitech

HTC, Asus и Acer бележат пад на продажбата на своите телефони на пазарите во САД, Европа и Кина, поради што тие нема да ги остварат проектираните испораки за оваа година.

Прочитајте го целиот напис
27.12.2016

Apple развива нов модел на iPhone под кодно име „ Ferrari“

Apple развива нов модел на iPhone под кодно име „ Ferrari“

Hitech

Apple има намера својот најнов модел за следната година да го развива под кодното име Ferrari, а ќе го претстави

Прочитајте го целиот напис
25.12.2016

Apple потврди дека работи на технологија за автономни возила

Apple потврди дека работи на технологија за автономни возила

Hitech

Apple официјално потврди дека работи на технологија за автономни возила, откако претходно беше најавувано дека во овој секторот. Технолошкиот гигант

Прочитајте го целиот напис
05.12.2016

Малициозен софтвер ги напаѓа паметните телефони

Малициозен софтвер ги напаѓа паметните телефони

Hitech

Малициозен софтвер ги „напаѓа“ Андроид паметните телефони и успеал да влезе во над еден милион кориснички сметки на Google. Со

Прочитајте го целиот напис
05.12.2016

China Mobile ќе започне со тестирање на 5G мрежа

China Mobile ќе започне со тестирање на 5G мрежа

Hitech

China Mobile, еден од трите кинески телекомуникациски оператори, следната година ќе започне со тестирање на 5G комуникациските мрежи. Почетното тестирање

Прочитајте го целиот напис
30.11.2016

Интернет страница за лесно бришење на профилите на социјалните мрежи

Интернет страница за лесно бришење на профилите на социјалните мрежи

Hitech

Шведските девелопери Вил Далбо и Линус Унербек направиле сервис кој што овозможува на едно место, прилично едноставно да биде избришан

Прочитајте го целиот напис
29.11.2016

„Солитер“ ќе може да се игра и на иОС и Андроид уредите

„Солитер“ ќе може да се игра и на иОС и Андроид уредите

Hitech

  Компанијата „Мајкрософт“ ја адаптираше својата популарна игра „Солитер“ и за уредите кои ги користат оперативните системи иОС и Андроид.

Прочитајте го целиот напис
28.11.2016

Макфакс е-билтен

Email *