МАКФАКС

Наука

(ВИДЕО) Уникатнa снимка: Како навистина се делат клетките во организмот?

(ВИДЕО) Уникатнa снимка: Како навистина се делат клетките во организмот?

Наука

  Нашите клетки постојано се делат, но како тоа изгледа всушност до сега никој не го видел. Но, благодарение на режисерот на живата природа и документарист Френсис Чиј, ја  добивме

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Наука

  – Познатиот физичар Стивен Хокинг, преку холограм и се обрати на публиката во Хонгконг истакнувајќи ја користа од оваа технологија, која се почесто се користи во политиката и шоубизнисот.

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Научниците открија реката Амазон е стара повеќе од 9 милиони години

Научниците открија реката Амазон е стара повеќе од 9 милиони години

Наука

  Холандски и бразилски научници открија дека реката Амазон е стара меѓу 9 и 9,4 милиони години, објави во средата УПИ.   Досега експертите мислеа дека Амазон е на 1

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Занимливости

  На познатиот британски научник Стивен Хокинг, ќе му се исполни една од најголемите желби, откако овој 75-годишник доби понуда да патува во вселената со вселенскиот брод на фирмата Virgin

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Наука

Американскиот лекар Томас Старзл, еден од пионерите на транплантацијата на органи, почина на возрест од 90 години, објави во неделата

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Создаден првиот вештачки „ембрион“ на глушец од матични клетки

Создаден првиот вештачки „ембрион“ на глушец од матични клетки

Наука

Научниците во Велика Британија успеале да создадат структура слична на ембрион на глушец користејќи се со 3Д модел и два

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Занимливости

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во текот на идната 2018 година,

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Откриени седум планети, три можат да бидат погодни за живот

Билтен

Неодамна откриената ѕвезда TRAPPIST-1 во соѕвездието Водолија е матица на седум планети аналогни на Земјата, од кои на три од

Прочитајте го целиот напис
22.02.2017

Научниците оживеаја микроби стари неколку десетици илјади години

Научниците оживеаја микроби стари неколку десетици илјади години

Наука

Научниците екстрахирале долги години успиени микроби од внатрешноста на познатите гигантски кристали во спилите на планините Наика во Мексико, а

Прочитајте го целиот напис
20.02.2017

Звуците на орангутаните го расветлија развојот на човековото комуницирање

Звуците на орангутаните го расветлија развојот на човековото комуницирање

Наука

Научниците коишто со години ја следеле комуникацијата на најблиските примати до човекот, орангутаните, тврдат дека ова „прислушување“ им помогнало да

Прочитајте го целиот напис
12.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *