МАКФАКС

Наука

Откриена нова планета на која може да има живот

Откриена нова планета на која може да има живот

Daily news

Научниците откриле една нова планета која спаѓа меѓу малобројните вселенски тела на кои би можел да се развие некаков облик на живот, пренесе во четврток магазинот „Nature“. „Не можевме да

Прочитајте го целиот напис
20.04.2017

НАСА открива: Можно е на сателитите на Јупитер и Сатурн да има живот

НАСА открива: Можно е на сателитите на Јупитер и Сатурн да има живот

Daily news

НАСА на прес конференција во четврток претстави големо откритие поврзано со сателитите на Сатурн и Јупитер, на кои постои можност за живот. „Остваривме голем напредок во одговор на прашањето што

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

НАСА најави нови откритија за нашиот Сончев систем

НАСА најави нови откритија за нашиот Сончев систем

Daily news

НАСА во четврток вечер најави голема прес конференција, на која ќе објави важни откритија за животот во океаните во Сончевиот систем. Со оглед дека во најавата, покрај океаните, се споменуваат

Прочитајте го целиот напис
13.04.2017

Научниците со уникатнo откритие: Млечниот пат има свој мртов близнак

Научниците со уникатнo откритие: Млечниот пат има свој мртов близнак

Daily news

  Млечниот пат има свој мртов близнак, тврдат научници. Галаксијата се формирана 1,65 милијарди години по Големата експлозија. Меѓународен тим на астрономи ја откри мртвата галаксија, чија старост е слична

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Откриена атмосфера околу земјовидна егзопланета

Откриена атмосфера околу земјовидна егзопланета

Daily news

  Научниците прв пат откриле атмосфера околу земјовидната егзопланета ГЈ 1132б која е 1,4 пати поголема од Земјата а оддалечена

Прочитајте го целиот напис
07.04.2017

Осум земји каде факултетот е бесплатен

Осум земји каде факултетот е бесплатен

Daily news

OECD објави листа држави во кои високото образование е бесплатно. Во овие земји даночниот обврзник ја плаќа сметката за сите

Прочитајте го целиот напис
06.04.2017

Пронајдени нови планети во Сончевиот систем?

Пронајдени нови планети во Сончевиот систем?

Daily news

Астрономите од Националниот универзитет на Австралија пронашле четири објекти во Сончевиот систем, кои би можеле да бидат прогласени за планети.

Прочитајте го целиот напис
06.04.2017

(ФОТО) BBC: Од енергетика до време траење на животoт – прогноза за следните 100 години

(ФОТО) BBC: Од енергетика до време траење на животoт – прогноза за следните 100 години

Билтен

  Би-Би -Си во петокот понуди податоци за тоа во која насока ќе се движи нашиот живот во текот на

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017

Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира: Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира:  Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

Наука

  Сеизмолозите  во регионот на источниот дел на островот Камчатка, од четвртокот, регистрираа десетици земјотреси со различна сила, а последниот

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017

Во Австралија откриена најголемата стапка на диносаурус во светот

Во Австралија откриена најголемата стапка на диносаурус во светот

Наука

Група палеонтолози од Универзитетот Квинсленд открија во северозападниот дел од Австралија, огромни траги на тревопсаниос заупропод, пренесува The Washington Post.

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

Макфакс е-билтен

Email *