21/01/2017

Голема соларна бура се приближува кон Земјата

Американската океанска и атмосферска агенција(НОАА) објави дека кон Земјата се приближува соларна бура која се очекува до Земјината атмосфера да пристигне секој момент и...

Геолози откриле масивен расед на Земјата

Геолозите од Австралискиот национален универзитет во Канбера и од Ројал Холовеј универзитетот во Лондон, откриле постоење на отворен расед на Земјата. Ова откритие би...

Стивен Хокинг: Имаме уште илјада години живот на Земјата

Генијалецот Стивен Хокинг е уверен дека човештвото треба максимално да се посвети на изучување на Вселената и на напорите да ги насочи кон барање...

Хокинг предупредува: Доколку сретнете вонземјани не комуницирајте со нив!

Човекот постојано трага по вонземски цивилизации. Но пред да ги најдеме, дали сме го поставиле прашањето дали ќе сме безбедни доколку ги сретнеме? Познатиот физичар...

Апсењето на Ана Франк можеби не било поради предавство

Апсењето на Ана Франк, еврејското девојче кое го напиша еден од светски најпознатите и најпреведуваните дневници, а коешто се случило кон крајот на Втората...

Деновите на Земјата стануваат сé подолги

Деновите на Земјата стануваат сé подолги, но тоа секако нема наскоро да се забележува, бидејќи ќе бидат потребни околу 3,3 милиони години за да...

Ласерското бомбардирање на Месечината помогна да се провери Ајнштајновата теорија

Набљудувањата како ласерските зраци се одразуваат од огледалата на површината на Месечината поставени од астронаутите од мисијата „Apollo“ им помогнаа на физичарите да ги...

Почина последниот астронаут кој чекореше по Месечината

Американскиот астронаут Јуџин Сернан, последниот од оние кои чекореа по површината на месечината, почина на 83-годишна возраст, објави во понеделникот американската агенција за вселенски...
video

Google покажа како Земјата се променила последните 30 години

Компанијата Google ја лансираше на почетокот од седмицава новата верзија на услугата Timelapse, којашто овозможува да се следат промените на пејзажот на Земјата. За лансирањето...

Откриен дел од диносаурус сочуван во килибар

Научниците нашле килибар во кој е сочуван 99 милиони години стар дел од опашка од пердувест диносаурус, се наведува во студијата објавена оваа седмица...