МАКФАКС

Наука

(ФОТО) BBC: Од енергетика до време траење на животoт – прогноза за следните 100 години

(ФОТО) BBC: Од енергетика до време траење на животoт – прогноза за следните 100 години

Билтен

  Би-Би -Си во петокот понуди податоци за тоа во која насока ќе се движи нашиот живот во текот на следните 100 години. Како ќе продолжи да расте населението на

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017

Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира: Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

Тихоокеанскиот „огнен прстен“ се активира:  Подземни сили ги разбудија вулканите на Камчатка

Наука

  Сеизмолозите  во регионот на источниот дел на островот Камчатка, од четвртокот, регистрираа десетици земјотреси со различна сила, а последниот земјотерс беше во петокот наутро, со интензитет од 6,1 степен

Прочитајте го целиот напис
31.03.2017

Во Австралија откриена најголемата стапка на диносаурус во светот

Во Австралија откриена најголемата стапка на диносаурус во светот

Наука

Група палеонтолози од Универзитетот Квинсленд открија во северозападниот дел од Австралија, огромни траги на тревопсаниос заупропод, пренесува The Washington Post. Научниците до ова откритие дошле во крајбрежниот регион Џејмс Прајс

Прочитајте го целиот напис
29.03.2017

(ВИДЕО) Уникатнa снимка: Како навистина се делат клетките во организмот?

(ВИДЕО) Уникатнa снимка: Како навистина се делат клетките во организмот?

Наука

  Нашите клетки постојано се делат, но како тоа изгледа всушност до сега никој не го видел. Но, благодарение на режисерот на живата природа и документарист Френсис Чиј, ја  добивме

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Хокинг преку холограм: Со Брекзит и Трамп присуствуваме на глобален отпор против експертите

Наука

  – Познатиот физичар Стивен Хокинг, преку холограм и се обрати на публиката во Хонгконг истакнувајќи ја користа од оваа

Прочитајте го целиот напис
25.03.2017

Научниците открија реката Амазон е стара повеќе од 9 милиони години

Научниците открија реката Амазон е стара повеќе од 9 милиони години

Наука

  Холандски и бразилски научници открија дека реката Амазон е стара меѓу 9 и 9,4 милиони години, објави во средата

Прочитајте го целиот напис
22.03.2017

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Стивен Хокинг ќе патува во вселената

Занимливости

  На познатиот британски научник Стивен Хокинг, ќе му се исполни една од најголемите желби, откако овој 75-годишник доби понуда

Прочитајте го целиот напис
20.03.2017

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Умре Томас Старзл, еден од пионерите на трансплантација на органи

Наука

Американскиот лекар Томас Старзл, еден од пионерите на транплантацијата на органи, почина на возрест од 90 години, објави во неделата

Прочитајте го целиот напис
06.03.2017

Создаден првиот вештачки „ембрион“ на глушец од матични клетки

Создаден првиот вештачки „ембрион“ на глушец од матични клетки

Наука

Научниците во Велика Британија успеале да создадат структура слична на ембрион на глушец користејќи се со 3Д модел и два

Прочитајте го целиот напис
03.03.2017

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

SpaceX ќе испрати двајца вселенски туристи на круг околу Месечината во 2018-та

Занимливости

Приватната американска вселенска компанија „SpaceX“ планира да испрати двајца туристи на лет околу Месечина во текот на идната 2018 година,

Прочитајте го целиот напис
28.02.2017

Макфакс е-билтен

Email *